Blaski i cienie Internetu

Internet to prawdziwa rewolucja. Jej skala i wpływ na życie ludzi jest porównywalny do zmian, jakie spowodował Jan Gutenberg, drukując pierwsze wydania czterdziestodwuwierszowej Biblii na prasie drukarskiej za pomocą ruchomej czcionki. Jak powstał Internet? Jakie zmiany wprowadził?

Pierwsza sieć będąca bezpośrednim przodkiem Internetu powstała dzięki utworzonej w 1958 roku w Pentagonie inicjatywie o nazwie DARPA. Jej głównym celem było stworzenie takiej sieci, która przetrwałaby mimo zniszczenia sporej jej części. Okazuje się zatem, że to, co dzisiaj stanowi największe centrum rozrywkowe świata, powstało w celu zwiększenia ochrony państwa i zapewnienia bezpieczeństwa jego obywatelom. 29 października 1969 roku, a więc 50 lat temu, próbowano nadać pierwszy sygnał między oddalonymi od siebie komputerami. Tą wiadomością miało być słowo "login", jednak udało się zrealizować cel jedynie połowicznie - na drugim komputerze pojawiły się tylko dwie pierwsze litery. Ale już w roku 1971 wysłano pierwszy email, będący elektronicznym odpowiednikiem listu. Jego wysyłanie trwało prawie minutę, ale to i tak mniej niż wysyłanie tradycyjnego listu. A tym bardziej gołębia. Pierwsza strona internetowa to rok 1990, natomiast to, co dzisiaj zdaje się być kwintesencją Internetu - czyli media społecznościowe - ma swój początek w roku 2004, wraz z pojawieniem się w sieci pierwszej wersji Facebooka.

Internet zmienił sporo, między innymi wpłynął znacząco na relacje między ludźmi i sposób komunikowania się. Wiadomości przekazujemy sobie automatycznie na drugi koniec świata. Posługujemy się w tym celu nie tylko słowem, ale i obrazkami, tzw. emotikonami, które w symboliczny sposób mówią o naszych emocjach. Pogłębia się zjawisko tzw. wtórnej oralności, bowiem to właśnie obrazkami (ale też pliki GIF czy naklejki), a nie pismem wyrażamy komunikaty. Chowamy się za ekranem komputerów, za którymi nie widać prawdziwych emocji, łez czy uśmiechu - możemy grać kogoś, kim nie jesteśmy, albo udawać stan emocjonalny, którego nie odczuwamy w danej chwili. Internet to również niestety arena do popisu dla cyberprzestępców. Ale czy korzystanie z Internetu ma tylko złe strony?

Absolutnie nie. Dzięki Internetowi możemy sporo się nauczyć czy odbudować relacje. Jeśli potrafimy korzystać z zasobów Internetu w sposób krytyczny, może się on okazać nieocenionym źródłem wiedzy oraz najlepszą platformą do samokształcenia. Wspiera kreatywność. Dzięki niemu można znaleźć pracę, poznać ciekawych ludzi z drugiego zakątka świata, pozwiedzać daleko położone muzea i posłuchać muzyki. Możliwości jest naprawdę wiele. Internet jak wszystkie pozostałe media ma swoje blaski i cienie. Trzeba nauczyć się odpowiednio korzystać z jego możliwości, a wtedy stanie się sprzymierzeńcem w osiąganiu celów i realizacji marzeń.