Jak oświetlić poszczególne części mieszkania?

Gdy mówimy o aranżacji pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, przeważnie analizujemy znaczenie, jakie mają w tym kontekście meble oraz dodatki. Okazuje się jednak, że wcale nie mniej istotne jest właściwe oświetlenie. Warto zadać sobie pytanie o to, jakimi względami kierować się podczas jego wyboru zwłaszcza, że każde pomieszczenie rządzi się w tym kontekście swoimi prawami.

Jak oświetlić jadalnię?

Nie każdy lokal posiada wydzielone pomieszczenie jadalniane. Jeśli jednak mamy z nim do czynienia, pamiętajmy o kluczowym znaczeniu oświetlenia znajdującego się nad stołem. Dzięki takiemu rozwiązaniu światło pada bezpośrednio na płaszczyznę stołu pozwalając na jego doświetlenie. Rola oświetlenia stołu jest niemożliwa do przecenienia przede wszystkim dlatego, że wcale nie mamy w jego przypadku do czynienia z meblem o funkcji ozdobnej. To wokół stołu w jadalni gromadzą się domownicy i gości, brak odpowiedniego światła sprawia zaś, że jadalnia nie jawi się nam jako pomieszczenie naprawdę przytulne, a taki jest przecież jej najważniejszy cel.

Kuchnia pełna światła

Chyba w żadnym innym pomieszczeniu oświetlenie nie ma aż takiego znaczenia praktycznego, jak w kuchni. Szczególnie ważne wydaje się ono w kontekście blatu roboczego, w więc przestrzeni, która umożliwia wykonanie większości prac kuchennych. Obecnie najczęściej wykorzystuje się w tym celu lampy halogenowe, choć ciągle jeszcze możemy też spotkać się ze świetlówkami liniowymi, przeważnie znajdującymi się pod górnymi szafkami. Jeśli kuchnia jest utrzymana w modnym w ostatnich czasach stylu minimalistycznym, powszechna jest praktyka wykorzystywania w tym celu asymetrycznych lamp.

Jeszcze kilkanaście lat temu w kuchniach, tak samo, jak i w innych pomieszczeniach, można było spotkać się z centralnym oświetleniem nasufitowym. Obecnie możemy jednak zauważyć odchodzenie od tego zwyczaju ze względu na jego niską praktyczną skuteczność. Problemem nie jest zresztą w takim ujęciu brak światła, ale jego niefortunny kąt padania, niemal zawsze pozostaje ono bowiem za plecami osoby pracującej w tym pomieszczeniu.

Światło w sypialni

Sypialnia to miejsce przeznaczone przede wszystkim na wypoczynek, nic więc dziwnego, że mamy w jej przypadku do czynienia z różnorodnymi źródłami światła. Mamy więc do czynienia tu zarówno z klinkierami na ścianie, jak i z lampami stojącymi, ciekawie prezentuje się też oświetlenie sufitowe. Przy planowaniu oświetlenia sypialni warto przywiązywać jak największą wagę do wywoływanego przez nie wrażenia, światło powinno być więc nastrojowe i ciepłe.