Proste sposoby na oszczędzanie czasu

Praktycznie każdy w dzisiejszych czasach spotyka się z problemem wykonania wszystkich zadań jakie sobie zaplanował na dany dzień. Wielofunkcyjność, zbyt wiele obowiązków, kolejne bodźce które docierają z otoczenia, często powodują, że dany plan dnia nie zostaje wykonany. Co czwarta osoba w Polsce przyznaje się do tego, że zbyt mało uwagi i czasu poświęca rodzinie a także swoim zainteresowaniom. Dziś zapracowani i zabiegani nie są tylko managerowie wielkich korporacji, problem zbyt krótkiej doby dotyka co drugiego z nas. Istnieje wiele sposobów na to jak radzić sobie z upływającym czasem a także jak zaplanować dzień, tydzień czy miesiąc, żeby jak najproduktywniej wykorzystać czas - bez konieczności rezygnowania z odpoczynku, relaksu, spotkań z bliskimi czy spędzania czasu z rodziną.

Wprowadzenie kilku podstawowych nawyków pozwoli każdemu cieszyć się danym dniem, bez stresu, że coś nie zostanie wykonane. Pierwszym najważniejszym elementem jest wprowadzenie jednej i tej samej godziny wstawania. Warto przyzwyczaić organizm do danego trybu dobowego i nie zachęcać go do stosowania tzw. drzemek. To właśnie "drzemki", czyli przesunięcie czasu budzenia o kilkanaście minut powoduje, że czujemy się niewyspani, ociężali i trudniej nam się wstaje. Drugim nawykiem jaki zwiększy produktywność w ciągu dnia (zwłaszcza w pracy) to ustalenie sobie kolejności wykonywanych zadań. Należy rozpocząć od zadań ważnych i pilnych, kończąc na najmniej ważnych oraz najmniej pilnych. Wielozadaniowość, tak bardzo lubiana przez współczesne firmy, także jest wrogiem produktywności. W rzeczywistości tracimy czas na wykonywanie kilku rzeczy jednocześnie, często niedokładnie. Lepszym rozwiązaniem jest skupić się przez daną chwilę na jednej konkretnej czynności. Istnieje wówczas pewność, że zostanie ona wykonana szybciej ale także dokładniej.

Warto także zaplanować sobie czas nawet wtedy gdy mamy wrażenie że w rzeczywistości wcale go nie marnujemy. Do takich sytuacji należą chociażby: jazda pociągiem i bezproduktywne przeglądanie stron internetowych, uprawianie sportu i zajmowanie myśli błahymi sprawami. W tym samym czasie można zaplanować obiad, przeczytać książkę na którą nigdy nie było czasu, czy zadzwonić do przyjaciela z którym nie mamy czasu się spotkać. Jeśli robimy zakupy w sklepach stacjonarnych, warto od czasu do czasu kupić ubrania, sprzęt AGD czy książki przez internet. Unikniemy stania w długich kolejkach do kasy, konieczności czekania na miejsce w przymierzalni a także zaoszczędzimy czas na dojazd w dane miejsce.