Dieta religijnych Żydów

Dieta religijnych Żydów opiera się na tzw. żywności koszernej. Słowo „kaszer” pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „właściwy", „nadający się” i stosuje się je najczęściej, kiedy jest mowa o pożywieniu, ale odnosić się może również do innych elementów życia.

Wierzący Żydzi przygotowują swoje jedzenie zgodnie z prawami zapisanymi w Torze czyli najstarszej części Starego Testamentu. Jakie są to zasady? Jeśli chodzi o mięso to za koszerne uznaje się te zwierzęta, które są parzystokopytne, należą do przeżuwaczy, a także ryby posiadające łuski i płetwy. Oznacza to, że judaizm zabrania spożywania wieprzowiny i węgorzy. To jednak nie wszystko, bo mięso musi być przygotowane w odpowiedni sposób. Po pierwsze trzeba przestrzegać zasad uboju rytualnego, a po drugie nie wolno mieszać produktów mlecznych razem z mięsnymi. To znaczy, że zabrania się spożywania potraw mięsnych w śmietankowych sosach, cheeseburgerów czy pizzy z serem i mięsem. Jeśli w tym samym dniu osoba chce zjeść zarówno produkt mleczny jak i mięso to musi minąć kilka godzin przerwy pomiędzy jednym, a drugim posiłkiem. Ortodoksyjni Żydzi posiadają też często w swoich kuchniach dwa zlewozmywaki, dwa blaty, dwa komplety naczyń i sztućców, a także osobne ścierki czy gąbki, aby te produkty nie miały żadnego kontaktu ze sobą. Przed przygotowaniem jedzenia staranie sprawdza się też warzywa, zboża i kasze, aby nie znalazły się tam żadne owady i robaki. Jeśli ktoś chce produkować i przetworzyć koszerną żywność musi robić to pod okiem rabina. Potwierdza to wówczas specjalny znak towarowy.

A co z coca colą i innymi współczesnymi produktami? Aby dzisiaj ustalić jaki produkt jest koszerny specjaliści od koszerności muszą go dokładnie zbadać. Dzisiaj firmy dodają tysiące różnych składników do swoich wyrobów, a wiele z nich może pochodzić od zwierząt. W każdym cukierku czy napoju może być jakiś element niedozwolony. Kiedy powstała coca cola w latach 30-tych XX wieku to cały jej skład znało tylko kilku szefów w zarządzie firmy oraz rabin, który przyznawał certyfikat koszerności.

Jeżeli chodzi o napoje alkoholowe jak wino i wódka to sprawa wygląda trochę inaczej. Aby wyprodukować koszerne wino to winogrona muszą zostać zebrane z krzaków, które mają minimum cztery lata, a pomiędzy krzakami nie należy uprawiać innych roślin. Co siódmy rok winnica powinna odpoczywać. Ważne jest również to, aby wszystkie urządzenia do produkowania wina koszernego były wykorzystywane tylko do tego jednego celu. Cały proces mogą też wykonywać wyłącznie religijni Żydzi bez udziału kobiet. Co do wódki to musi być wykonana z ziaren albo cukru. Oznacza to, że prawie każda czysta wódka będzie dla Żydów koszerna. Nie wolno jednak spożywać wódek z dodatkami pochodzenia zwierzęcego, barwnikami czy aromatami.