Jak uczyć dziecko dbania o zęby?
Walka o zdrowe zęby najmłodszych powinna być podejmowana od najwcześniejszych lat ich dzieciństwa. Tylko wtedy zyskamy pewność, że stan dziecięcego uzębienia będzie dobry, a dzisiejsze maluchy także w przyszłości będą wiedziały, na co zwracać uwagę podczas szczotkowania zębów. I choć podstawowe zasady higieny jamy ustnej są przedstawiane w przedszkolu i w szkole, to od rodziców w największym stopniu zależy to, czy dziecko je przyswoi.
Po pierwsze – ucz mycia zębów
Próchnica – jedna z najpopularniejszych chorób zębów, może mieć wiele źródeł. Pojawia się jako konsekwencja niewłaściwej diety, coraz częściej zwraca się przy tym uwagę na rolę czynnika genetycznego. Nie da się jednak ukryć, że jej rozwój byłby mniej spektakularny, gdybyśmy przywiązywali odpowiednio dużą wagę do higieny jamy ustnej. Tymczasem nie jest z tym wcale dobrze. Rodzice zwykle sami są już zmęczeni, gdy szykują maluchy do snu. Jeśli więc mogą zrezygnować z jakiejś czynności zajmującej dużo czasu – robią to i trudno nawet mieć do nich o to pretensje. Najczęściej taką czynnością jest właśnie mycie zębów traktowane nieco po macoszemu nawet pomimo tego, że jego znaczenie jest trudne do przecenienia. Warto więc pamiętać, że to właśnie we wczesnym dzieciństwie kształtują się nawyki, które mają ogromny wpływ na dorosłe życie. Jeśli więc rodzic nie będzie zwracał uwagi na to, jak dziecko myje zęby, skaże je na problemy z próchnicą ciągnące się przez całe życie. W tym miejscu wypada zresztą podkreślić, że ważna jest zarówno częstotliwość dbania o higienę jamy ustnej, jak i właściwa technika. Czasem samodzielna ocena tej ostatniej nie jest możliwa, warto więc skonsultować ją ze stomatologiem podczas wizyty kontrolnej.
Po drugie – odwiedzaj z dzieckiem dentystę
Wizyty w gabinecie stomatologicznym przez lata skutecznie wykorzystywano jako straszak. Dzieci wiedziały, że jeśli będą niegrzeczne, mogą spodziewać się przeglądu stanu uzębienia. Być może są gdzieś w Polsce rodzice utrzymujący, że właśnie dzięki temu osiągnęli sukces wychowawczy. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy w takim przypadku rzeczywiście można mówić o sukcesie. Stomatolog to lekarz taki sam, jak każdy inny. Posiada odpowiednią wiedzę i robi wszystko, aby dzielić się nią z innymi osobami. Niesie pomoc, a dzieci powinny uczyć się tego, że mogą liczyć na niego zawsze, gdy tylko wspomnianej pomocy potrzebują. Wizyta u stomatologa nie powinna być więc niczym strasznym. Niech będzie tak samo naturalna, jak kontakt z każdym innym lekarzem.