Dlaczego warto chodzić do teatru?

W czasach usług transmisji strumieniowej, bezpłatnej telewizji i YouTube, nie jest tak łatwo znaleźć czas na pójście do kina lub teatru. Niektóre wydarzenia z kwitnącego krajobrazu kulturowego są lepiej przyjmowane, inne gorzej. Pomimo wysokich cen biletów, nic się nie zmieniło, jeżeli mowa o chodzeniu do kina. Koncerty na żywo nadal cieszą się dużą popularnością. Człowiek jest miłośnikiem kultury. Chcemy pokazów filmowych, tańca, kabaretu, wystaw sztuki, muzyki. Jak to się jednak dzieje, że wielu z nich tak sceptycznie odnosi się do teatru jako formy sztuki. Prywatne teatry często są zamykane, a aktorzy teatralni pozostają bez pracy. Czas zadać sobie poważne pytanie, czy nadal warto chodzić do teatru.

Zacznijmy odpowiedź na to pytanie od aspektów praktycznych. Warto pójść tam, ponieważ bilet na przedstawienie kosztuje teraz mniej niż pójście do kina. Studenci poniżej 30 roku życia przychodzą czasem do teatru za jedyne 20 złotych. Nie da się kupić biletu do kina w takiej cenie. Ponadto, dwa miesiące później można kupić film na DVD lub pobrać go online. Nie można tego zrobić z przedstawieniem teatralnym. Oczywiście, dzisiejsza technologia filmowa jest wystarczająca, aby przełożyć każdą wyobrażalną fantazję na obrazy animowane. Ale jak pięknie jest, gdy cała ta magia dzieje się na żywo na scenie przed naszymi oczami.

To, co dzieje się na scenie, można doświadczyć tylko na własne oczy. To ekskluzywny towar. Inscenizacje rzadko są rejestrowane i transportowane do świata mediów. Bo w teatrze zdarzają się magiczne rzeczy. Scena tworzy obrazy, których inaczej nigdy byśmy nie zobaczyli. Przyjrzyjmy się bliżej następnemu przedstawieniu teatralnemu. Odkryjemy obrazy, które nie trwają dłużej niż trzy oddechy. Metafory, alegorie i porównania nie powstają na scenie, ale w świadomości widza. Nie chodzi więc o zrozumienie czy udaną interpretację. Potrzebujemy także zmysłów. Teatr przenosi nas do innego świata. Nie ma tu granicy między publicznością a wydarzeniami. Wszystko odbywa się tutaj, przed nami, na żywo. Sztuka, aktorzy i sceneria wymagają naszej uwagi. Stajemy się także uczestnikami przedstawienia, żywymi obserwatorami tego, co się dzieje na scenie.

W teatrze może się zdarzyć wszystko. Większość ludzi nawet nie wie, co traci, jeśli nie chodzi do teatru. Nawet jeśli sama nagość nie wystarcza już do wywołania skandalu, teatr nadal może stać się elementem debaty publicznej. Warto chodzić do teatru także dlatego, że można spotkać naszych ulubionych lub sławnych aktorów na żywo.