Architektura - coraz więcej znaczeń

Architektura w podstawowym swoim znaczeniu określa ogół obiektów stworzonych przez człowieka, w określonym nie zmiennym miejscu, spełniającym określone funkcje. Przeciętnemu człowiekowi do niedawna kojarzyła się głównie budynkami i konstrukcjami typu mosty, wieże itp. Ale w obecnych czasach architektura ma dużo szersze znaczenie, wykorzystywana jest w prawie każdej dziedzinie naszego życia , dlatego samo słowo architektura, bez dalszego sprecyzowania jest dzisiaj jedynie słowem kluczem.

W starożytności skupiano się na funkcjonalności i trwałości wielkich budowli służących człowiekowi. Akwedukty , mosty były projektowane z myślą o tym by służyły jak najdłużej. Również z tą myślą, ale przede wszystkim kładąc nacisk na piękno i styl tworzono świątynie, pałace czy grobowce .Tutaj jednak wodze fantazji projektanta ograniczały możliwości budujących, gdyż nie zawsze byli w stanie sprostać wymyślnym konstrukcjom, zatem architekt był niezbędny aby realnie ocenić możliwości stworzenia takich czy innych konstrukcji i do dzisiaj ta funkcja pozostała w zakresie jego obowiązków.

Architektura ogrodów również sięga starożytnych czasów, bo już wtedy tworzono piękne alejki ciągnące się między najrozmaitszymi roślinami , fontannami, pomnikami, czy altanami. Jednak zarówno wtedy i w czasach późniejszych piękne ogrody były przywilejem arystokracji , królów, cesarzy, czy bogatej szlachty. W dzisiejszych czasach powszechne jest projektowanie ogrodów. Nawet przeciętnego Kowalskiego interesuje architektura ogrodów, jeśli nie stać kogoś na specjalistę, który zaprojektuje mu oryginalne podwórko, to w poradnikach czy internecie znajdzie mnóstwo gotowych projektów pięknych ogrodów za nieduże pieniądze.

Tak samo jest w przypadku zwykłych domów, kiedyś każdy dom wyglądał tak samo, budowało się według podstawowych zasad, tak aby dach nie spadł nam na głowę. Tylko bogatszych stać było na większe, ciekawsze budynki. A dzisiaj architektura rozwinęła skrzydła w tej dziedzinie, deweloperzy prześcigają się, aby ich osiedla nie wyglądały przeciętnie, maja przyciągać oko odmienną kubaturą, ciekawymi wykończeniami, oryginalną elewacją. Jeśli ktoś buduje dom, nie ma najmniejszego problemu , żeby architekt wymyślił mu nietypowy projekt, w internecie jest zatrzęsienie gotowych projektów, które można delikatnie zmodyfikować i niskim kosztem mieć nadal wyjątkowy mały dworek. Zatem architektura budynków mieszkalnych rozwinęła się i rozpowszechniła na tyle, że to co kiedyś było poza zasięgiem przeciętnego człowieka, dzisiaj jest dużo łatwiejsze do osiągnięcia.

Architektura wnętrz jest bardzo uzależniona od mody, kiedyś trendy w sztuce narzucały wygląd salonów i komnat, na przykład barok - potężne bogato zdobione komody i stoły, ciężkie zasłony i ozdobne żyrandole. Dzisiaj natomiast trendy bardzo szybko się zmieniają i dotyczą nawet najmniejszych szczegółów wyposażenia wnętrz. Projektanci wnętrz mają ręce pełne roboty aranżując całe mieszkania lub pojedyncze pomieszczenia.

Jednak architektura obecnie dotyczy wszystkiego co tworzy się według jakiegoś schematu i niekoniecznie są to materialne rzeczy - rozwinęła się między innymi architektura komputerów, procesorów, ale również organizacji firm czy urzędów. Mamy architekturę korporacyjna czy rządowa. W dzisiejszych czasach to pojęcie nabrało zupełnie inne go znaczenia i określa również schematy funkcjonowania i organizowania się w różnych społecznościach.