Street art - unikalna sztuka uliczna

Nowoczesna kultura i sztuka ujawnia się w wielu działaniach i pracach artystycznych. Odłamy standardowego artyzmu jakim jest malarstwo czy muzyka łączą ze sobą wiele pokoleń, jak również różnorodnych form tworzenia. Jedną z ówczesnych dziedzin sztuki jest street art, który przedstawiony może być za pomocą wielu środków i narzędzi. Jakie można wyróżnić formy street artu? Na czym koncentrują się prekursorzy i miłośnicy tego rodzaju sztuki?

Street art - formy sztuki ulicznej.

Nazwa street art oznacza sztukę uliczną, która objawia się w wielu elementach i działaniach. Jej początki wywodzą się od starodawnych i historycznych obrazków i powstałych murali, które w przeszłości były nośnikiem informacji oraz upamiętnieniem danego wydarzenia. W obecnych czasach działania te mają głównie na celu wyrażanie emocji oraz manifestowanie i okazywanie poglądów. Sztuka uliczna to ówcześnie nieodłączny element wizerunku miast, niektórych budowli czy opustoszałych murów. Wiele osób street art kojarzy z wandalizmem, a nieodpowiednie rozumienie oraz wykorzystanie sztuki można zniszczyć jej piękne i wartościowe cechy.

Formy street artu.

Street art to dziedzina, która może być wyrażana na wiele sposobów. Sztuka ta głównie kojarzona jest z graffiti, a jej efektem są malunki i obrazy powstałe na różnorodnych strukturach i elementach przestrzennych miasta. Artyzm ten często nastawiony jest na rozgłos globalny i porusza tematykę taką jak: wojny, polityka, rasizm czy upamiętnienie ważnych wydarzeń i ludzi.

Sztuka uliczna może być przedstawiana w wielu formach i wyrażana na kilka sposobów. Do najbardziej popularnych metod tworzenia street artu należą:

- graffiti,

- graffiti 3D,

- mural,

- szablony,

- plakaty,

- tape art

- wlepki,

- wiele innych.

Każda z technik charakteryzuje się odmienna dla siebie metodą wykonania, jak również wykorzystania różnorakich narzędzi i materiałów. Tworzenie ciekawych obrazów i projektów wykonywane jest za pomocą przede wszystkich, sprejów, pędzli, naklejek, farb czy dodatkowych akcesoriów.

Znani i popularni przedstawiciele street artu.

Sztuka uliczna to coraz bardziej popularny i rozwijający się nurt globalny. Wiele kompozycji powstaje dzięki czerpaniu inspiracji od najlepszych, jak również uzupełnianiu ich dzieł. Miłośnicy street artu podziwiają wzajemnie swoje działa, jak również pobierają nauki od bardziej doświadczonych i wytrawnych artystów. Do grona najbardziej znanych i szanowanych twórców europejskiego street artu należą m.in.:

  • Blu,
  • Roa,
  • Blek le Rat,
  • Miss Van,
  • Vhils,
  • Leguna i wiele innych.