Dżem - legenda polskiego bluesa
Polska może poszczycić się całkiem bogatym repertuarem muzycznym. Analizując polskie zespoły, możemy natrafić na prawdziwe legendy, które zawsze będą na czasie i pozostaną w sercach prawdziwych fanów. Jednym z takich zespołów, który w ówczesnym czasie zmienił sposób postrzegania muzyki, jest Dżem. Jaka jest historia zespołu i z czego jest znany?
O tym, jak powstał zespół - czyli o historii słów kilka
Zespół został założony w 1973 roku przez dwóch braci - Adama i Bena Otrębów, członkiem był także Paweł Berger. Jednak Dżem zaczął rozwijać się dopiero, po dołączeniu do niego wokalisty Ryszarda Riedla. Bardzo długo muzycy nie byli popularni, dawali amatorskie koncerty na licznych festiwalach, debiutowali chociażby na festiwalu w Jarocinie. W roku 1985 światło dzienne ujrzał ich debiutancki album studyjny zatytułowany "Cegła". Album ten, nadal uznawany jest za jeden z najważniejszych w historii. W późniejszym czasie zespół nagrał jeszcze wiele płyt. Niestety przez pogłębiające się problemy zdrowotne, a także uzależnienie od narkotyków w roku 1994 zmarł dotychczasowy wokalista Ryszard Riedel. W ramach konkursu został wyłoniony nowy wokalista - Jacek Dewódzki.
Najlepsze utwory Dżemu - kilka piosenek, które każdy powinien znać
Wśród repertuaru Dżemu znajdziemy bardzo wiele piosenek ponadczasowych, takich, które nigdy nie przeminą. Fani, nieustannie na pierwsze miejsce wybierają "Sen o Victorii". Ten jeden z ważniejszych utworów, dedykowany jest wolności. Wolność jest utożsamiona z ukochaną kobietą, której wokalista pragnie. Kolejnym utworem godnym uwagi, jest już kultowy "Wehikuł czasu". Podobnie, jak w innych utworach, także i tutaj w kompozycje wplecione są wątki autobiograficzne. Ryszard Riedel pisze o swoim życiu włóczęgi, wspomina także, że "te czasy" nie powrócą już. Na liście najbardziej cenionych utworów, znalazł się także "List do M.". W tym utworze pełen rozpaczy syn zwraca się do matki, przepraszając ją za wszystkie krzywdy, które jej wyrządził. Wypomina błędy młodości i pisze o samotności. Mężczyzna podkreśla, że pisze list - jego słowa pełne są pustki, smutku i strachu. Współautorką tekstu jest Dorota Zawiesienko - tekst jest, choć nie w bezpośredni sposób, odniesieniem do nałogu narkotykowego wokalisty oraz jego towarzyszki. Prawdopodobnie każdy zna bądź słyszał choć raz piosenkę "Whisky". Podmiotem lirycznym utworu jest Billy - miejscowy alkoholik, bezdomny i niedomyty. Opisuje on stosunek bogatszej warstwy społeczeństwa do niego. Przyznaje, że nie chce być samotny i do ustatkowania przydałaby mu się kobieta.