Czy rodzina to przeżytek?

Jeszcze do niedawna rodzina odgrywała ważną rolę w życiu każdego człowieka. Obecnie standardowy schemat podstawowej jednostki społecznej uważa się za przeżytek. Nikt dzisiaj nie planuje ślubu i trójki dzieci w wieku 22 lat. Młodzi ludzie zaraz po skończeniu studiów snują plany dotyczące swoje kariery zawodowe, chcą podróżować po świecie, realizować swoje pasje i się bawić. Nie myślą o sformalizowaniu związku oraz posiadaniu potomstwa. Dlaczego tak się dzieje? Jest to piętno zmieniającego się świata czy może kwestia wygody?

Z roku na rok urząd statystyczny notuje wzrost osób żyjących samotnie tzw. singlów. Ludzie ci są często w okolicy 30 roku życia, ale bywają młodsi. Podejmują świadomy wybór życia w pojedynkę lub chcą zrobić sobie przerwę po nieudanym, często długoletnim związku. Dla dużej grupy singli rodzina kojarzy się z utratą dotychczasowej wygody i wolności. Trudno jest im pogodzić chęć posiadania kogoś bliskiego z utratą swobody życia. Boją się podjąć częściowej odpowiedzialności za drugą osobę. W dużej mierze młodzi ludzie utożsamiają rodzinę ze związkiem dwóch osób tworzących formalny związek. Nie ma tam miejsca dla przyszłych dzieci czy stworzenia wielopokoleniowej rodziny, takiej która będzie składać się z dziadków, a może nawet pradziadków. Kontakty z najbliższymi zastępują im wyjścia ze znajomymi czy internetowe znajomości, często krótkotrwałe i płytkie. Cenią sobie wygodę życia w pojedynkę. Znaczna cześć tych osób pracuje w dużych firmach, gdzie pną się po szczeblach kariery, chcąc osiągnąć jak najwięcej i jak najszybciej. Żyjąc samotnie stać ich na więcej materialnych rzeczy. Mogą sobie pozwolić na drogie zagraniczne wakacje i luksusowe dobra.

Jednak czy rodzina to dla nich przeżytek? Niekoniecznie ponieważ większość z singli deklaruje, że chcieliby stworzyć długoletni formalny związek z drugą osobą. Boją się jednak o rzeczy całkiem przyziemne, takie jak utrata stabilność finansowej, kwestie mieszkaniowe czy stworzenie stabilnego związku, który nie skończy się rozwodem. Trudność wieloletnim singlom sprawia zaangażowanie się w świeży związek, danie czegoś więcej od siebie, zrezygnowanie z niektórych swoich przyzwyczajeń i akceptacja nawyków drugiej osoby. Różnica charakterów i brak chęci pracy nad związkiem sprawia, że szybko ponownie stają się singlami. Niezależne życie powoduje wzrastający egoizm, z którego z czasem coraz ciężej zrezygnować na rzecz posiadania partnera czy partnerki. Choć rodzina jest w ich strefie marzeń, to tylko nieliczna cześć singli to marzenie zrealizuje.