Uporządkuj przestrzeń wokół siebie

Zewnętrzny ład - wewnętrzna harmonia

Choć niektórzy twierdzą, że tylko nudne i sztywne osoby dbają o porządek, a prawdziwy geniusz i artysta potrafi panować nad chaosem, to nie do końca jest to prawdą. Oczywiście nadmierny pedantyzm i perfekcjonizm to nic dobrego. Chorobliwa wręcz dbałość o szczegóły, porządek i wygląd otaczającej nas przestrzeni, będą męczące zarówno dla nas, jak i osób, które z nami przebywają. Z drugiej strony, brak przywiązywania jakiejkolwiek uwago do tego, jak wygląda nasze otoczenie również nie da pozytywnych efektów. Najważniejsze jest znalezienie złotego środka i uporządkowanie przestrzeni na tyle, żebyśmy potrafili się w niej odnaleźć. Po ogarnięciu domu lub mieszkania, z pewnością poprawi się nasze samopoczucie oraz osiągniemy spore oszczędności miejsca.

Pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów

Z biegiem czasu w naszym życiu pojawia się coraz więcej niepotrzebnych przedmiotów, które zajmują przestrzeń. Jako niepotrzebne przedmioty nie liczą się tylko kupione na promocji figurki, które w sumie nie pasują do wystroju, ale również wszystkie rzeczy, które się uszkodziły, znudziły nam albo zwyczajnie przestały być potrzebne, ponieważ np. zmieniliśmy pracę lub nasze dzieci się wyprowadziły. Oczywiście, ze względów sentymentalnych, niektóre z posiadanych przedmiotów są dla nas cenne. Warto jednak raz na jakiś czas robić gruntowny przegląd posiadanych rzeczy. I wyrzucać te, z których od dłuższego czasu nie korzystamy. Wyrzucać, sprzedawać albo oddawać tym, którym mogą się przydać. Pozostałe przedmioty, które uznamy za potrzebne i wartościowe, należy uporządkować.

Stwórz wokół siebie przestrzeń

W zbyt małej przestrzeni, zaczynamy się dusić. I nie chodzi tutaj tylko o metraż, którym dysponujemy. Liczy się również stopień zagracenia. Choć nie wszyscy muszą być fanami minimalizmu, to nadmiar przedmiotów nie służy nikomu. Posiadając zbyt wiele rzeczy gubimy się w przedmiotach, które mają nam służyć. Kiedy już dokładnie przejrzymy wszystko co posiadamy, czas na uporządkowanie zostawionych rzeczy. Podczas porządków przydadzą się wszelkiego rodzaju pudełka, segregatory, skrzynki. Dzięki nim prościej nam będzie utrzymać ład i porządek. Segregatory i teczki świetnie sprawdzają się jako organizery na dokumenty i potrzebne nam papiery. Skrzynki mogą przydać się do schowania np. przedmiotów, z których rzadziej korzystamy, a których nie chcemy wyrzucać. Wówczas, takie zapakowane skrzynie można wynieść na strych albo trzymać w szafie. Pudełka nadają się do przechowywania ubrań, butów, pościeli. A także wielu innych przedmiotów.