Popularne krasnale ogrodowe - kicz czy dobry gust?

Krasnale ogrodowe już od dawna budzą w ludziach wiele kontrowersji. Dla jednych jest to ładna ozdoba ogrodu (oznaka dobrego gustu), a dla innych jest to wyraz niezwykłego kiczu lat 90-tych.

Gdzie obecnie można spotkać krasnale ogrodowe?

W latach 90-tych Polska była producentem krasnali ogrodowych na rynek niemiecki. Jednak w obecnej chwili krasnale ogrodowe powoli odchodzą w zapomnienie, choć można je jeszcze spotkać w niektórych polskich ogródkach. Naturalnie są dalej w sprzedaży w sklepach ogrodniczych jednak ich sprzedaż z roku na rok jest coraz mniejsza.

Krasnale ogrodowe są popularne nie tylko w Niemczech (rozbijane są w Nowy rok na szczęście), ale także w Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii- symbolizują tam bogactwo. W Polsce krasnal ogrodowy jest uważany za "dobrego duszka, który sprzyja ludziom".

W Wrocławiu od 2001 roku w różnych miejscach miasta można znaleźć piękne rzeźby krasnali. Władze organizują także różne wycieczki szlakiem krasnali. Naturalnie rzeźby krasnali są wykonane przeważnie z brązu przez rodzimych rzeźbiarzy.

Włochy nie chcą już krasnali?

Burmistrz miasteczka Furore we Włoszech w maju 2010 roku wprowadził bezwzględny zakaz trzymania krasnali ogrodowych. Decyzję argumentował tym, iż nie można być w żaden sposób bezczynnym wobec złego gustu. Mieszkańcom niezbyt podobała się jego decyzja, jednak krasnale musieli usunąć dobrowolnie bądź zostały usunięte przez służby.

Front Wyzwolenia Krasnali Ogrodowych

Brzmi to jak kiepski żart, jednak nim nie jest. Rosnąca popularność krasnali ogrodowych we Włoszech przyczyniła się do powstania Frontu Wyzwolenia Krasnali Ogrodowych. Stowarzyszenie to może się "poszczycić" słynną akcją wywiezienia setek krasnali ogrodowych do lasu. Jak twierdzą członkowie Frontu las jest naturalnym siedliskiem krasnali ogrodowych.

Wystawa pod Berlinem

Figurki krasnali ogrodowych cieszą się 130- lenią tradycją dlatego pod Berlinem otwarto wystawę Krasnali Ogrodowy. W muzeum można zobaczyć jak zmieniała się moda na ukochane przez Niemców krasnale ogrodowe. Na początku były to słodkie krasnale przeważnie trzymające latarenkę. Z biegiem czasu pojawiły się krasnale płci żeńskiej, a nawet krasnale upiorki.

Koniec historii krasnala ogrodowego

Wielki powrót mody ogrodowej z lat 90-tych nie zapewnił powodzenia krasnalom- wyparły je różowe flamingi i gliniane ozdoby ogrodowe. W ostatnim czasie hitem są różnego typu gliniane fontanny najlepiej w stylu prowansalskim. Niestety krasnale pomimo bogatej historii odchodzą powoli do lamusa.

Krasnal ogrodowy wielu ludziom kojarzy się z kitem lat 90-tych. Jednak wbrew pozorom figurka krasnala ma bardzo bogatą historię o której należałoby pamiętać.