Wymiana opon z letnich na zimowe - poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania

Gdy jesień powoli zmienia się w zimę, kierowcy samochodów osobowych coraz intensywniej myślą o zmianie ogumienia. Nie obligują ich do tego przepisy, niemal każdy, kto siedział za kierownicą w czasie śnieżycy lub gołoledzi mógł jednak przekonać się, że samochód wyposażony w opony zimowe sprawdza się lepiej niż auto z letnim ogumieniem. Przekonanie o tym, że opony na zimę mogą zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów nie sprawia jednak, że sam wybór opon staje się łatwiejszy. Czas więc poznać odpowiedź na przynajmniej kilka pytań o opony na zimę.

Ile to kosztuje?

Utrzymanie samochodu nie jest tanie, nic więc dziwnego, że wielu kierowców w pierwszej kolejności stawia pytanie o to, z jakim wydatkiem będą musieli się liczyć zmieniając ogumienie. Okazuje się, że koszt jest spory. Jeśli mamy do czynienia z kołami czternastocalowymi, konieczne będzie przygotowanie przynajmniej 600 PLN. Jeśli koła mają piętnaście cali kwota ta wzrasta do 850. Oczywiście, nowych opon nie trzeba kupować co sezon warto więc pamiętać o tym, że w kolejnych latach będzie już można planować znacznie mniejszy wydatek związany wyłącznie z wymianą ogumienia.

W tym miejscu warto podkreślić, że choć rozmiar opon zimowych bywa ignorowany przez kupujących, tak naprawdę to on ma największe znaczenie dla ich przyszłego bezpieczeństwa. Jeśli więc nie wiemy, jakie opony zimowe kupić, powinniśmy zorientować się, jakie zalecenia związane z ich rozmiarem są kierowane przez producenta samochodu. Najczęściej można znaleźć je w instrukcji obsługi auta, choć często pojawia się ona także na klapce wlotu paliwa.

Czy wyważanie kół jest naprawdę potrzebne?

Mechanicy przestrzegają przed samodzielnym wymienianiem opon przede wszystkim dlatego, że czynność ta odbywa się bez wyważania kół. Dlaczego jednak miałby to być problem? Jeśli wyważenie jest nieprawidłowe, źle rozłożona jest masa tak opony, jak i felg na obwodzie kół. Wystarczy więc, że zaczniemy podróżować z wyższymi prędkościami, a doprowadzimy do przenoszenia drgań z kół wprost na kierownicę, a nawet – na nadwozie jako całość. Początkowo jedynym minusem takiego stanu rzeczy może być dyskomfort odczuwany podczas jazdy. Z czasem jednak może okazać się, że zaniedbanie w tym zakresie doprowadziło do uszkodzenia przekładni kierowniczej. Jeśli więc sami wymieniamy opony, powinniśmy skorzystać z pomocy najbliższego warsztatu w zakresie wyważania kół. Przemawia za tym nie tylko bezpieczeństwo, ale i niewygórowana cena tej usługi, która zwykle nie przekracza 30 PLN.