VIN, czyli o czym należy pamiętać kupując samochód z rynku wtórnego

Kupno używanego samochodu to dla wielu osób niezwykle trudne i stresujące zadanie. Nic dziwnego. Nie każdy posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu motoryzacji, pozwalającą na zweryfikowanie faktycznego stanu danego pojazdu. Nie bez znaczenia są także praktyki powszechnie stosowane przez sprzedających (np. zatajanie historii wypadkowej czy przekręcanie licznika), które sprawiają, że bardzo łatwo kupić pojazd, który w krótkim czasie będzie wymagał dodatkowych nakładów finansowych, narażając nas tym samym na niepotrzebny stres. Na szczęście dzisiaj bardzo łatwo uchronić się przed nieuczciwymi praktykami handlarzy i to bez konieczności korzystania z pomocy specjalisty czy rzeczoznawcy. Wystarczy dostęp do Internetu i znajomość numeru VIN.

VIN - Vehical Identification Number

VIN (ang. Vehical Identification Number) to nic innego jak numer identyfikacyjny danego pojazdu, na który składa się ciąg 17 znaków (cyfr i liter), zawierający w sobie zakodowane informacje, takie jak nazwa producenta, rodzaj nadwozia czy kraj produkcji danego modelu. Co ważne podkreślenia to fakt, iż VIN jest numerem unikatowym przypisywanym tylko i wyłącznie do jednego pojazdu. Innymi słowy, nie ma dwóch takich samych numerów VIN. Umieszcza się go nie tylko w dowodzie rejestracyjnym auta, ale także na samym pojeździe (między innymi na podszybiu od strony kierowcy, pod maską lub w bagażniku). Dzięki znajomości tego numeru samochody używane, które są zarejestrowane w Polsce można bezpłatnie i samodzielnie sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej www.historiapojazdu.gov.pl. Oprócz informacji, na temat tego czy dany pojazd nie jest kradziony, zweryfikujemy także jego:

  • faktyczny przebieg
  • historię bezwypadkową
  • wyposażenie fabryczne
  • liczbę poprzednich właścicieli z datą nabycia przez nich danego pojazdu
  • przeznaczenie samochodu (samochód, który był na co dzień używany przez korporację taksówkarską będzie posiadał docelowo większy przebieg niż pojazd z tego samego rocznika wykorzystywany do celów prywatnych)
  • aktualność polisy ubezpieczeniowej
  • daty badań technicznych
  • zdjęcia pojazdu

A co z samochodami sprowadzanymi z zagranicy? Większość krajów europejskich także prowadzi identyfikację historii zarejestrowanych u siebie pojazdów, którą można samodzielnie sprawdzić. Niemniej, jeżeli nie jesteśmy w stanie znaleźć interesujących nas informacji lub dane państwo nie ma takiej bazy danych, warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w przygotowaniu specjalistycznych raportów. Ich cena waha się od kilku (za sprawdzenie czy dany pojazd nie jest kradziony) do kilkuset złotych za raport zawierający wszystkie potrzebne informacje dotyczące danego pojazdu. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że samochód, który zamierzamy kupić jest w pożądanym przez nas stanie technicznym i uchronić się przed niepotrzebnymi dodatkowymi kosztami.