Metamorfoza łazienki niskim kosztem

Generalny remont łazienki to prawdopodobnie jedno z najdroższych przedsięwzięć z jakim przyjdzie nam się zmierzyć na pewnym etapie życia. Wymiana glazury, terakoty czy armatury sanitarnej to koszt rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Z uwagi na to, pomieszczenie to remontujemy raz na kilka ( a nawet kilkanaście) lat. Czy to oznacza, że jesteśmy zmuszeni zadowolić się łazienką, która przestała się nam podobać? Absolutnie nie. O ile podstawowe wyposażenie tego pomieszczenia, takie jak glazura i armatura sanitarna są w dobrym stanie, możemy samodzielnie, przy niewielkim nakładzie finansowym i czasowym, całkowicie odmienić jej charakter.

Metamorfoza płytek

Trendy mają to do siebie, że nieustannie się zmieniają. Kierowani "aktualnie obowiązującą modą" niejednokrotnie decydujemy się na wybór płytek, których kolor czy rozmiar bardzo szybko tracą na atrakcyjności. O ile w przypadku rozmiaru niewiele można zdziałać, o tyle ich odcień można bardzo łatwo zmienić. Odpowiedzią jest farba do płytek ceramicznych, której aplikacja nie wymaga specjalnych umiejętności malarskich. Na rynku istnieje wiele farb dedykowanych glazurze i terakocie. Jak wybrać najlepszy produkt? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jej docelowe zastosowanie. Farba do łazienki musi być odporna na wiele czynników: wilgoć, plamy, kontakt z wodą czy działanie środków chemicznych wykorzystywanych do utrzymania czystości w tym pomieszczeniu. Nie tylko jakość farby ma znaczenie. Równie istotnym czynnikiem na tym etapie metamorfozy łazienki jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, którą będziemy pokrywać farbą. Należy ją najpierw odtłuścić, usunąć ewentualną pleśń z fug, wypełnić drobne pęknięcia i ubytki odpowiednimi preparatami. Dzięki temu będziemy w stanie uzyskać jak najlepszy efekt końcowy.

Co z terakotą podłogową? Ją także można pomalować, choć zdecydowanie szybszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie elastycznej wykładziny podłogowej PCV, którą przytwierdza się do podłoża odpowiednimi taśmami (i/lub zabezpiecza listwami przypodłogowymi). Współczesne wykładziny PCV zdecydowanie różnią się od tych znanych z czasów PRL. Jakość ich wykonania, jak i mnogość dostępnych wzorów sprawia, że to rozwiązanie na nowo cieszy się zainteresowaniem klientów. Decydując się na wykładzinę PCV w swojej łazience należy pamiętać o dwóch kluczowych czynnikach - jej precyzyjnym docięciu (zwłaszcza w tak newralgicznych miejscach jak toaleta) oraz dobraniu odpowiedniej grubości wykładziny, która pozwoli uniknąć efektu "odcisku" starych płytek skrzętnie pod nią ukrytych.

Meble i dodatki do łazienki

Zakup nowych mebli łazienkowych to również koszt rzędu kilkuset złotych. Tańszym rozwiązaniem będzie renowacja tych aktualnie przez nas posiadanych, do której można wykorzystać specjalistyczne farby lub okleiny. Trzeba jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedni produkt dedykowany meblom łazienkowym, który musi być odporny na działanie wilgoci, wody czy środków chemicznych. O ile malowanie płytek ceramicznych czy renowacja mebli wymaga odpowiedniej ilości czasu, o tyle najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem na "remont" łazienki jest wprowadzenie do niej dodatków. Coś tak trywialnego jak nowe dywaniki, lustro, kinkiety, dozownik na mydło, zasłona prysznicowa, kwiaty czy świece zapachowe potrafią bowiem nadać każdemu wnętrzu zgoła odmiennego charakteru.