Jakie rodzaje soczewek są dostępne na rynku

Masz wadę wzroku i nie chcesz już nosić okularów. Może myślisz, żeby zmienić coś w wyglądzie. Znamy idealne rozwiązanie, są to soczewki kontaktowe. Wkładasz je do oczu i nikt nie zauważy, że nosisz również okulary. Przed kupnem szkieł kontaktowych udaj się do okulisty, aby razem z nim wybrać te, które będą najlepsze dla twoich oczu. Możemy podzielić je na kilka rodzai.

Zależnie od rodzaju szkieł kontaktowych możemy je podzielić, na czasowe:

  • Soczewki jednodniowe - jak sama nazwa wskazuje ubieramy je tylko na jeden dzień i po tym czasie musimy wyrzucić. W nich będziemy czuć największy komfort, a więc oko nie będzie się w nich męczyć. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które na co dzień wolą nosić okulary, a tylko na specjalne okazje wolą z nich zrezygnować. Również są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób zaczynających swoją przygodę z soczewki.
  • Soczewki dwutygodniowe - musimy je wymienić po 14 dniach od nałożenia,
  • Soczewki miesięczne - najbardziej popularne, wyrzucamy je po 30 dniach od pierwszego założenia.

Dodatkowo różnią się tym kiedy musimy je ściągnąć, tu znajdziemy podział na:

  • dzienne - każdego dnia chowamy je do specjalnego pojemnika z płynem,
  • elastyczne - można je nosić bez przerwy przez całą dobę, a nawet kilka dni, maksymalnie do tygodnia
  • ciągłe - dedykowane do noszenia zarówno w dzień i w nocy i możemy je ściągnąć dopiero po miesiącu

Również istnieje podział na materiał z jakiego są zrobione:

  • miękkie - najczęściej spotykane, dostosowują się do naszego oka i bardzo dobrze przepuszczają tlen,
  • twarde - te mają konstrukcję zdecydowanie bardziej sztywną, ale dobrze przepuszczają powietrze, najczęściej decydują się na nie osoby z nietypowymi wadami wzroku.

Przechowywanie soczewek

Jest ono dosyć proste. Potrzebne będzie specjalne opakowanie do soczewek oraz płyn w którym będziesz je trzymać, również nim będziesz je czyścić. Bardzo istotna jest pamięć o dokładnym umyciu i wysuszeniu rąk zanim zaczniemy cokolwiek robić z soczewkami, aby żadne bakterie nie dostały się do naszego oka.

Kolorowe szkła kontaktowe

Może chcesz zmienić coś radykalnie w swoim wyglądzie. Tu masz do dyspozycji soczewki o różnych kolorach. Niektóre mogą podkreślić kolor oczu inne zdecydowanie zmienią tęczówkę. Zielone, niebieskie, brązowe, czy jakiś nietypowa barwa znajdziesz bardzo duży wybór na rynku.

Jeśli zdecydujesz się na soczewki to pamiętaj, aby najpierw udać się do optyka, żeby wybrać te, które najlepiej będą pasować dla Ciebie. Jeśli masz mniejszy budżet na szkła kontaktowe zapytaj, czy możesz korzystać z soczewek miesięcznych lub dwutygodniowych, bo ich koszt jest mniejszy w porównaniu do soczewek dziennych.