O medycynie słów kilka

Co można powiedzieć o dzisiejszej medycynie? Gdyby takie pytanie rzucić do pewnej grupy osób, to odpowiedzi w dużej mierze mogłyby być negatywne. Dlaczego? Ponieważ czasem wizyta u lekarza kojarzy nam się z wielką kolejką, opryskliwością położnych i nieuprzejmym podejściem lekarza do pacjenta. Do tego szansa na to, że otrzymacie tanie leki jest prawe równa zeru. Nie ma się więc czemu dziwić, że ludzie mają tak negatywne do służby zdrowia. Oczywiście tej "prawie" darmowej za którą sumiennie płacimy składki do odpowiednich urzędów. Aczkolwiek nie można powiedzieć, że wszystkich lekarzy należy wsadzić do jednego worka. W żadnym wypadku. Są również lekarze, którzy do swoich pacjentów mają ogromne serce, pielęgniarki, które naprawdę z uśmiechem witają swoich pacjentów, że człowiek naprawdę się cieszy na ich widok. Do tego leki otrzymuje się zawsze, a w aptece nie zostawia się przysłowiowych ostatnich groszy.

Czasem jednak dostanie się do odpowiedniego specjalisty może trwać lata. Chyba każdy z Was zna już takie słynne obrazki, gdzie kolejka do specjalisty X ciągnie się dalej niż oko sięga. Czasem nawet mówi się, że miejsce w kolejce do lekarza powinno być dziedziczne. Jeżeli w czasie oczekiwania dana osoba umrze, to na jej miejsce może wejść członek jej rodziny znajdujący się w potrzebie. Trochę jest to humorystyczne podejście do tematu. Trzeba jednak przyznać, że skoro ktoś czeka na wizytę dwa lub nawet trzy lata, to i z dziesięć razy zdążyłby już pożegnać się z tym światem. Takie niestety są polskie realia medyczne z którymi każdy z Was musi się na co dzień mierzyć.

Odnośnie leków historia jest równie piękna, jak w przypadku kolejki do lekarza. Bardzo często bywa tak, że leki, które są na już potrzebne, które śmiało można zaliczyć do grupy ratujących życie są dla pacjentów niedostępne lub są za drogie i nikogo nie stać na ich zakup. Co jakiś czas w prasie, w sieci widać artykuły, że ktoś miałby szansę na leczenie, ale niestety odpowiedni lek znajduje się poza jego zasięgiem. Organizują się wtedy odpowiednie zbiórki, które mają na celu pomóc zebrać pieniądze na ten szczytny cel. Większa część takich zbiórek kończy się sukcesem, dzięki czemu naprawdę można zakupić takie leki będące szansą na kompletne wyzdrowienie. Czemu takie leki są tak ciężko dostępne? Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę ciężka. Jedni dopatrują się winy polityków, inni uważają, że to sami lekarze są winni za to, iż nie ma do nich tak łatwego dostępu. Prawda na pewno leży gdzieś zawsze pośrodku.