Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Każda osoba mieszkająca na terenie danego kraju, mająca stałe zatrudnienie, posiada w pewnym sensie zdolność kredytową. Na jej wysokość składa się wiele czynników takich jak: rodzaj wykonywanej pracy, wysokość dochodów, staż pracy, wiek, a także rzetelność w terminowym regulowaniu swoich zobowiązań. Coraz częściej zdarza się, że z tym ostatnim mamy największy problem. W takiej sytuacji zdolność kredytowa może zostać nawet całkowicie utracona. Lista dłużników w Polsce rośnie z każdym rokiem. Co tak naprawdę ma wpływ się na zdolność?

Ile właściwie mogę dostać?

Tematem zdolności zaczynamy się zazwyczaj interesować w momencie planowania większych wydatków. Może to być np. remont mieszkania, zakup auta lub kredyt na cele hipoteczne. W Internecie znaleźć można bardzo wiele przykładowych "kalkulatorów zdolności kredytowej". Polegają one na tym, że po wprowadzeniu wymaganych danych obliczają wstępnie kwotę jaką prawdopodobnie uzyskalibyśmy w placówce bankowej. Nie należy jednak traktować takich obliczeń zbyt poważnie. Na prawdziwą informację o naszym możliwościach kredytowych ma bowiem wpływ bardzo wiele innych czynników.

Co warunkuje zdolność?

Najbardziej obiektywny obraz naszej zdolności da tylko i wyłącznie wizyta w oddziale banku. W sieci znaleźć można wiele rankingów. Pamiętajmy jednak o tym, że mają one charakter informacyjny. Warto swoje pierwsze kroki pokierować do tego banku, do którego wpływa nasze wynagrodzenie. Banki doceniają często lojalność swoich stałych klientów i przygotowują dla nich korzystniejsze oferty. Kluczowym aspektem w obliczaniu zdolności jest historia kredytowa. Jest to nic innego jak bardzo obszerny wyciąg wszystkich naszych bieżących oraz byłych zobowiązań wraz z informacjami o tym jak były przez nas obsługiwane. Odpowiedzialni klienci, którzy swoje rachunki regulują zgodnie z umowami prawdopodobnie nie będą mieli problemu ze zdolnością. Komplikacje mogą pojawić się w momencie odkrycia przez bank, że mieliśmy problemy ze spłatami. Jeżeli nasze zobowiązania były windykowane lub co gorsza objęte egzekucją komorniczą to o zdolności można praktycznie zapomnieć. Wszystkie informacje zapisane są w bazach takich jak: BIK, BIG, Erif oraz KRD. Coraz więcej podmiotów ma do nich dostęp. Czasem niewinne opóźnienia w spłacie rat za telewizor lub faktur za abonament telefoniczny mogą skutecznie zepsuć raporty o nas. Musimy pamiętać także, o tym że informacje o zaległych zobowiązania w bazie BIK przetrzymywane są nawet do 5 lat (także te spłacone).

Pilnujmy zatem terminów spłaty swoich rat. Niech negatywna historia nie odbiera nam możliwości realizacji swoich planów.