Jak schudnąć zdrowo?

Mnóstwo osób zastanawia się jak schudnąć zdrowo bez efektu jojo. Czy to jest w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak musimy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze należny sobie uświadomić, że nie istniej żadna dieta cud, która pozwoli nam bez wysiłku schudnąć kilkanaście czy kilkadziesiąt kilogramów. Nie działają też żadne magiczne proszki czy kremy.

A więc od czego zacząć?

Na początek warto ocenić nasz stan zdrowia oraz kondycję. Jeżeli borykamy się z bardzo dużą otyłością to warto wybrać się do internisty. Lekarz zleci nam komplet podstawowych badań i ewentualnie zaleci wizytę u specjalisty. Jeśli borykamy się ze złymi nawykami żywieniowymi to warto zdecydować się konsultację z dietetykiem. On pomoże nam wprowadzić pozytywne zmiany do nowego jadłospisu. Błędem jest myślenie, że zdrowe dania muszą być niesmaczne. W internecie znajdziemy mnóstwo smacznych, jednocześnie niskokalorycznych i prostych przepisów.

A co z aktywnością fizyczną?

Nie możemy oczywiście zapominać o regularnych ćwiczeniach. Do wyboru mamy mnóstwo opcji. Fitness, siłownię czy basen. Jeżeli do tej pory prowadziliśmy raczej siedzący tryb życia, to zacznijmy umiarkowanie. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny bez odpowiedniego przygotowania może nas narazić na bolesną kontuzję. Stopniowo zwiększajmy intensywność naszych ćwiczeń. Bardzo szybko zobaczmy, jak poprawia się nie tylko nasza sprawność fizyczna, ale też samopoczucie. A to wszystko dzięki endorfinom, które bardzo często nazywane są hormonami szczęścia. Dzięki temu nawet po intensywnym treningu będziemy radośni, pełni energii do działania.

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Nie jest to łatwe. Warto wiedzieć, że nawet najwybitniejsi sportowcy miewają chwile zwątpienia... To całkowicie naturalny stan rzeczy. Jak możemy sobie pomóc? Warto poszukać kompana lub kompanki do wspólnych ćwiczeń. We dwoje zawsze łatwiej się zachęcać do wytężonego wysiłku. Możemy też poinformować rodzinę czy znajomych że zamierzamy diametralnie zmienić nasz styl życia. Z publicznie złożonej deklaracji znacznie trudniej będzie się nam wycofać... W dobie popularności mediów społecznościowych możemy zamieścić taką deklarację na Facebooku czy Instagramie. Wtedy o naszym postanowieniu dowie się cały świat.

W jakim tempie powinniśmy chudnąć?

4 kilogramy to optymalna masa w ciągu miesiąca. Przez ten czas nasze ciało będzie mogło przyzwyczaić się do zmian jakie w nim zachodzą. Wolniejsza utrata wagi zmniejsza ryzyko pojawienia się, tak nielubianego przez wszystkich efektu jojo.