Wróżby z kart - Tarot

Czy ktoś wie skąd się wzięły karty Tarota? Tarot to obecnie najpopularniejsza talia, która służy do wróżenia. Składa się z 78 kart, które dzielą się na dwie grupy: Wielkie Arkana (22 karty) oraz Małej Arkana (56 kart).

Tak naprawdę historycy sami nie są zgodni co do pochodzenia tajemniczych kart. Pierwsze wzmianki pochodzą na ich temat z czasów średniowiecza. Nie wiadomo również skąd wzięła się sama nazwa "tarot". Jedna z teorii mówi, że talia pochodzi od egipskiego słowa "tar", które oznacza "ścieżkę". Natomiast "ro" lub "ros" oznacza "króla". Tarot mógł więc być "królewską ścieżką", która miała prowadzić do zrozumienia sekretów i przepowiadania przyszłych wydarzeń. Mistyczne talie pojawiały się już w starożytności w Indiach i Dalekim Wschodzie także mogły zostać stamtąd sprowadzone na Bliski Wschód. Według jednej z teorii karty przywieźli do Europy Cyganie, a jeszcze inne źródła mówią, że przywieźli je templariusze z wypraw krzyżowych.

Wiadomo na pewno, że pierwsze wzmianki o kartach pojawiły się we Włoszech w XIV wieku, a najstarsza zachowana talia pochodzi z połowy XV wieku. Te karty nie były wykorzystywane tylko do wróżb, ale również do gry zwanej "Trumps" lub "Tarocchino". Kościół jednak szybko uznał, że talię Tarota musiał wymyślić Szatan i nazwano je "Biblią Szatana". Obecna znana liczba kart w talii ustalona została w XVII wieku. Wtedy stworzono też popularną talię zwaną "tarotem marsylskim", którego twórcą był Jackques Vieville - producent kart do gier.

Wróżby ponownie zaczęły być modne w XIX wieku w czasach romantyzmu. Ludzie interesowali się też bardziej okultyzmem i magią, a tarot rozprzestrzenił się daleko poza Europę. W 1887 roku w Londynie powstał tzw. "Zakon Złotego Brzasku" składający się z okultystów. To właśnie oni zainteresowali się talią Tarota i mieli ogromny wkład na interpretacje poszczególnych kart. Jeden z członków zakonu - Dr Arthur Edward Waite i malarka Pamela Coleman Smith stworzyli najbardziej znaną do dzisiaj talię o nazwie "tarot Ridera-Waitea". Różniły się od pozostałych talii tym, że miały bogate ilustracje, także Małe Arkana. Ułatwiło to początkującym tarocistom naukę wróżenia.

Kartami Tarota interesowało się wielu znanych ludzi. Byli wśród nich Karol Gustav Jung i Leonardo Da Vinci. Hiszpański malarz Salvador Dali również stworzył własną talię. Dzisiaj tarociści nie wykorzystują kart jedynie do wróżenia przyszłości. Uważają, że karty pozwalają spojrzeć głęboko w duszę człowieka i mogą pomóc nad osobistym rozwojem. Karty są dostępne obecnie da każdego. Powstało wiele rodzajów talii, które różnią wykonaniem i osobistą interpretacją artysty tworzącego poszczególne Arkana.