Gdzie możemy kupić bilety na komunikację miejską?

Bilety na komunikację miejską, pociągi, czy autobusy często możemy kupić na kilka sposobów. Opiszemy te najbardziej popularne.

Kasa biletowa

Jest to najbardziej znany sposób na zakup biletu. Udajemy się do wyznaczonych punktów, gdzie czekamy w kolejce. Gdy nastąpi nasza kolej prosimy panią w okienku o konkretny paragon i dostajemy go w formie papierowej. Później musimy mieć go przy sobie w razie kontroli. Jest to najlepszy sposób jeśli nie jesteśmy pewni jaki dokładnie bilet powinniśmy kupić.

Strona internetowa

Wiele przewoźników daje możliwość zakupu biletu przez swoją stronę. Musimy wejść na witrynę firmy transportowej, która nas interesuje. Wybieramy na jaką trasę chcemy posiadać paragon oraz w jakim terminie chcemy jechać. Dodatkowo zaznaczamy, czy posiadamy jakąś ulgę. Również musimy podać podstawowe dane jak imię i nazwisko oraz adres e-mail, na który dostaniemy potwierdzenie płatności oraz dowód zakupu w wersji elektronicznej. Następnie zostajemy przekierowani na stronę z płatnością. Wybieramy sposób w jaki przelejemy pieniądze. Możemy zapłacić poprzez logowanie się do banku, czy kod blik. Jest to wygodna forma zakupu biletu, bo nie musimy wychodzić z domu. Jednak trzeba pamiętać, aby go zapisać na telefonie, lub wydrukować aby pokazać do kontroli.

Aplikacje

Główną rzeczą jaka jest nam potrzebna to smartfon, to na niego będziemy instalować program dedykowany do zakupu biletu. Znajdziemy kilka rodzai takich aplikacji. Niektóre będą wymagały od nas wcześniejszego przelania pieniędzy. Z tego budżetu będziemy korzystać kupując dowody zakupu na transport. Jest to wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy nasz bank akurat przeprowadza prace serwisowe. Drugi rodzaj płatności jest zbliżony do tych na stronach internetowych. Zatem na początku wybieramy trasę oraz termin, a następnie jesteśmy przekierowywani do płatności. Dużą zaletą takiej aplikacji jest to, że bilet jest na niej zapisany, więc w razie kontroli szybko go znajdziemy. Również w przypadku, gdy kupujemy z dużym wyprzedzeniem bez problemu odnajdziemy nasz paragon. Jednak musimy pamiętać, aby mieć naładowaną baterie w smartfonie.

U konduktora

Jest to najlepszy wybór, gdy wiemy, że nie zdążymy skorzystać z pozostałych opcji. Najczęściej z niej korzystamy, gdy pociąg zaraz odjedzie, a my nie mamy czasu stać w kolejce lub padła nam bateria w telefonie. Często bezpośrednio u konduktora ceny będą wyższe, ponieważ płacimy prowizje za zakup biletu dopiero w pociągu.

Bilety możemy zakupić na wiele sposobów. Warto z nich skorzystać, bo jeśli trafimy na kontrolę w pociągu, czy autobusie będziemy musieli zapłacić dużo większą kwotę niż by nas kosztował dowód zakupu.