Jak dbać o czystość kota?

Koty znane są z czystości, a nawet same wykonują większość czynności związanych z higieną. Niemniej jednak, opieka nad kotami również należy do zadań ich właściciela, ponieważ są miejsca, do których nawet najbardziej zwinny język lub łapa nie może dotrzeć. Jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby pomóc swojemu tygrysowi domowemu w codziennej opiece. Każde zwierzę jest inne i reaguje bardzo różnie na opiekę. Podczas gdy niektóre zwierzęta nie cieszą się niczym więcej niż rozległym zabiegiem szczotkowania, inne uciekają przy pierwszym kontakcie ze szczotką. Dlatego też, zawsze postępujmy ostrożnie z kotem i nie wymuszajmy niczego na swoim ukochanym.

Pielęgnacja sierści to więcej niż tylko dobre samopoczucie kota. Niezależnie od tego, czy koty mają krótką czy długą sierść, to wszystkie rasy korzystają z regularnego szczotkowania. Dzieje się tak dlatego, że pielęgnacja zmniejsza ilość sierści, które koty połykają podczas czyszczenia i które mogą prowadzić do zaburzeń żołądka lub problemów trawiennych. Dlatego też koty długowłose muszą być codziennie szczotkowane, również po to, aby zapobiec sklejaniu się sierści. Do tego zabiegu używaj specjalnej szczotki lub rękawicy i przyzwyczajaj kota do zabiegu od najmłodszych lat. Wtedy będzie się dobrze bawić z tą częścią opieki nad kotem.

Niemniej ważna jest pielęgnacja uszu. Jednym z miejsc, w których te zwierzęta nie mogą się oczyścić, są uszy. W tym przypadku ryzyko wystąpienia chorób spowodowanych przez brud lub roztocza jest szczególnie wysokie. Aby uniknąć zarażenia, należy raz w tygodniu wycierać uszy, zwilżoną bawełnianą kulką, chusteczką do nosa lub płatkiem kosmetycznym. Nigdy nie używajmy wacika, ponieważ niebezpieczeństwo zranienia jest zbyt duże. Także w kącikach oczu kota mogą czasami gromadzić się ropa. Powinna ona zostać usunięte, ponieważ w najgorszym przypadku może prowadzić do infekcji. Użyjmy do wytarcia tego wilgotnej, miękkiej chusteczki papierowej.

Konieczna jest także nasza opieka nad pazurami. Koty faktycznie same dbają o swoje pazury. Kora drzew lub podobna struktura jest często wykorzystywana przez nich do ścierania pazurów. Koty powinny mieć do stałej dyspozycji drapiące drzewo, aby nie wykorzystywały do tego celu mebli lub podobnych. W przypadku starszych kotów, które nie są już tak mobilne, pazury muszą być skracane sporadycznie przez właściciela, aby nie wrosły w mięso. Tam, gdzie zaczyna się ciemna kość pazurów, są nerwy, więc nie tnijmy ich zbyt krótko. Jeśli mamy wątpliwości, poprośmy lekarza weterynarii o radę.