Spanie w życiu człowieka to bardzo istotny proces

Każdy człowiek potrzebuje odpoczynku, organizm jest tak skonstruowany, że aby dobrze funkcjonować musi się wyspać. Optymalny czas snu podawany przez naukowców to około 8 godzin na dobę. Niestety w dzisiejszych czasach pędu, pogoni za pieniądzem, zmianowej pracy itp. wielu z nas nie jest w stanie poświęcić tyle czasu na spanie.

Zatem, żeby zapewnić organizmowi maksymalne wykorzystanie dużo krótszego snu, musimy odpowiednio przygotować się do tej chwili odpoczynku. Wygodny materac, dobrany do wagi ciała , odpowiednia poduszka, zaciemniony pokój zdecydowanie ułatwią nam zapadnięcie w głęboki sen. Spanie w wywietrzonym pomieszczeniu, a najlepiej przy uchylonym oknie - o ile nie dochodzi z niego zbyt duży hałas, wpłyną na dobre dotlenienie mózgu i lepsze zregenerowanie sił.

Jeśli z okna dochodzi lekki szum na przykład lasu, bardzo oddalonej autostrady itp. to bardzo dobrze, takie jednostajny , cichy szum nazywany jest białym szumem, który jest bardzo wskazany dla uspokojenia każdego człowieka. Okazuje się, że nie tylko na niemowlaki działa hałas suszarki , czy odkurzacza, również dorosłym pomaga biały szum - zasypiamy szybciej, a sen jest dużo spokojniejszy i dłuższy.

Jeśli nie mamy możliwości spać przepisowych 8 godzin, nasz organizm szybciej się męczy, dlatego często potrzebujemy krótkiej drzemki w ciągu dnia, jednak spanie przez 15 minut w ciągu dnia wystarcza tylko tym, którzy szybko zapadają w głęboki sen. Pozostali niestety potrzebują dłuższej chwili, a to często jest już nie możliwe do zrealizowania.

Musimy zatem zadbać o rozsądne rozplanowanie zajęć w ciągu dnia, jeśli oglądamy wieczorem fajny film albo czytamy książkę, a oczy już się same zamykają - bierze nas na spanie, nie przedłużajmy na siłę, organizm domaga się snu. Wszędzie się mówi, żeby nie jeść na noc, ale to nie tylko ze względu na dietę, dodatkowe wałeczki na biodrach, ale również z uwagi na regenerację organizmu. Podczas snu wszystkie narządy ciała mają odpoczywać , ładować baterie, a po takiej porządnej kolacji, człowiekowi wydaje się, że odpoczywa, a w rzeczywistości żołądek, wątroba, trzustka i pozostałe narządy pracują pełną parą. Sprawdźcie rano, raz po zjedzonej kolacji, a raz po lekkiej przegryzce na dobranoc, ile dało Wam spanie, czy przypadkiem lepiej się nie czujecie po drugiej wersji posiłku.

Dobroczynne skutki snu najlepiej znają niemowlaki i starsi ludzie. Maluchy w pierwszym roku życia rozwijają się niesamowicie szybko, ich organizm pracuje całą parą i dlatego tak wiele snu potrzebują. Organizmy starszych ludzi są o wiele słabsze , szybciej się męczą dlatego oni również urządzają sobie częste drzemki, aby móc funkcjonować cały dzień. Spanie w ciągu dnia nie jest dla nich niczym złym, pod warunkiem, że nie trwa ono zbyt długo, a w pozostałym czasie są w miarę możliwości aktywni fizycznie.