Czy warto pomyśleć o kredycie samochodowym?

Zakup samochodu za gotówkę to marzenie wielu osób. Niestety, doświadczenie podpowiada, że jego realizacja nie jest prosta. Oszczędzanie jest procesem trudnym i czasochłonnym, a zakup auta nie jest decyzją, którą można odwlekać w nieskończoność. Gdy więc jasnym stanie się to, że nasze fundusze nie są w stanie pokryć nawet połowy kosztów, zaczynamy szukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest kredyt samochodowy, warto więc poznać zarówno jego blaski, jaki cienie.

Szeroki wachlarz możliwości

Kredyt na samochód to rozwiązanie, w którym kryje się ogromny potencjał. Jeśli jednak chcemy przekonać się o tym, jak wiele możliwości może nam zaoferować, musimy dołożyć starań, aby poznać go bliżej. Wśród jego atutów, które nie wszystkim zainteresowanym są w takim samym stopniu znane, na pierwszy plan wysuwa się to, że kredyt ten może być wykorzystywany nie tylko wówczas, gdy chcemy wejść w posiadanie nowego auta. Owszem, gdy w mediach mamy do czynienia z jego reklamami, zwykle dowiadujemy się, że jest to rozwiązanie sprawiające, że kredyt wprost z salonu staje się dostępny dla każdego zainteresowanego. Analizując szczegóły umowy kredytowej można jednak dostrzec, że skredytować możemy równie dobrze zakup auta używanego. Oczywiście, w tym ostatnim przypadku pewnym ograniczeniem może być wiek samochodu, jeśli jednak podoba się nam kilkuletnie auto, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby kupić je nawet nie posiadając całości kwoty w gotówce.

Przystępna rata i szybsza spłata

Gdy pojawia się pytanie o to, dlaczego warto zainteresować się możliwościami kredytów samochodowych, należy zwrócić uwagę i na to, że są one atrakcyjne finansowo. Oczywiście, musimy liczyć się z tym, że nie unikniemy konieczności płacenia odsetek, RRSO kredytów na samochód jest jednak zdecydowanie niższe niż w przypadku innych typów kredytów. Co więcej, instytucje udzielające tego rodzaju wsparcia wcale nie zmuszają nas do tego, aby ściśle trzymali się harmonogramu spłaty rat ustanowionego w chwili podpisania umowy. Jeśli okaże się, że możemy uporać się z tego rodzaju zobowiązaniem szybciej, nie powinniśmy mieć trudności ze sfinalizowaniem kredytu bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Minusy kredytu na samochód

Choć kredyt samochodowy nie ma wielu wad, nie wszystkie ustalenia z nim związane muszą się nam podobać. Nie każdemu odpowiada choćby to, że bank nadal jest współwłaścicielem auta, a także to, że to właśnie on dyktuje warunki, na jakich zawiera się ubezpieczenie komunikacyjne, często w rozszerzonym pakiecie.