Pytania o postęp technologiczny, który warto o sobie zadać

Postęp technologiczny już od dawna nie jest wyłącznie przedmiotem profesjonalnych analiz. Tematy z nim związane porusza się także podczas rozmów ze znajomymi. I choć zwykle jesteśmy pełni entuzjazmu, nie sposób nie zgodzić się z tym, że technologia budzi także pewne wątpliwości.

Pytanie o etykę

Jedno z najważniejszych pytań, jakie pojawia się wówczas, gdy mówimy o postępie technologicznym, dotyczy zagadnień etycznych. Dylematy, które jeszcze nie tak dawno znaliśmy przede wszystkim jako odbiorcy filmów popularno-naukowych, stają się przecież naszą rzeczywistością. Sztuczna inteligencja zaczyna towarzyszyć nam w codziennym życiu. Nie przybiera ona postać androida przypominającego swoim wyglądem człowieka, nie musimy więc czuć się nieswojo za każdym razem, gdy mamy z nią kontakt. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że pewne poczucie dyskomfortu towarzyszy nam coraz częściej. Nawet sprzęty, które otaczają nas na co dzień zdają się znać nas coraz lepiej. W żartach wspominamy o tym, że już niedługo lodówka zwróci nam uwagę, że zbyt często sięgamy po dżem. Z drugiej strony jednak wystarczy, że zaczynamy interesować się tym, nad czym pracują producenci sprzętu AGD, a uświadamiamy sobie, że taki scenariusz nie jest wcale aż tak nierealny, jak mogłoby się to nam początkowo wydawać. Coraz odważniej zadajemy więc sobie pytanie o to, czy w ogóle panujemy jeszcze nad zmianami, z jakimi mamy do czynienia w swoim otoczeniu.

Pytanie o pracę

Wiele osób rozmawiających na temat postępu technologicznego uważa jednak, że nadszedł już czas na poruszenie kwestii, która może okazać się jeszcze bardziej interesująca. Jest nią pytanie o to, jaka będzie nasza rola w świecie, w którym technologia będzie coraz bardziej zaawansowana. Nie mamy przy tym wcale do czynienia z zagadnieniami filozoficznymi. Konieczne jest przecież również zastanowienie się nad tym, czy w ogóle będziemy mogli mówić o pracy, gdy nasze miejsce zajmą roboty. Już dziś wiele zawodów wymiera nie dlatego, że ludzie się nimi nie interesują. Spawaczy przecież wcale nie brakuje, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że roboty spawalnicze zwyczajnie lepiej radzą sobie z powierzanymi im zadaniami niż ludzie. Roboty nie znają też wielu ograniczeń, w stosunku do których ludzie pozostają bezradni. Nie męczą się, doskonale radzą sobie także w wysokich temperaturach, jeśli zaś są dobrze zaprogramowane, są też znacznie bardziej dokładne niż spawacz nawet, jeśli ten ma wieloletnie doświadczenie. Postępu nie da się zahamować, to człowiek będzie więc musiał zastanowić się nad tym, gdzie w dzisiejszym świecie znajduje się miejsce dla niego.