Jezioro Domanickie na Dolnym Śląśku

Jezioro zaporowe na rzece Bystrzycy

W województwie dolnośląskim, w niedalekiej odległości od Wrocławia, w dodatku u podnóża góry znajduje się miejsce, w którym przyroda i sporty wodne żyją w symbiozie. Jezioro Domanickie, bo o nim mowa, zwane częściej Jeziorem Mietkowskim jest jeziorem zaporowym, utworzonym w malowniczym otoczeniu Masywu Ślęży. To położone na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy dolnośląskie jezioro jest największym jeziorem w tym województwie. Powierzchnia zbiornika to 9,29 km², natomiast według niektórych źródeł pojemność zalewu sięga 70,5 mln m³. Dno Jeziora Domanickiego cały czas pogłębia się z powodu regularnego wydobywania kruszywa. Budowa jeziora trwała 12 lat i ostatecznie zakończyła się w roku 1986. Od tego czasu dwa razy spuszczano ze zbiornika wodę i je remontowano.

Ptasia przystań

Czysta woda zbiornika zarybiona dorodnymi sandaczami, leszczami, karpiami, linami, okoniami i szczupakami przyciąga nie tylko amatorów wędkowania, ale także ornitologów. Z wiadomych powodów, to malownicze miejsce na mapie Dolnego Śląska, przyciąga liczne gatunki ptaków, które nie tylko zatrzymują się na odpoczynek w czasie ptasich przelotów, ale też wiele gatunków ptaków zadomowiło się nad zalewem, zostając na ptasie lęgi. Na rozmnażanie decydują się tutaj takie gatunki, jak mewa czarnogłowa, rybitwa rzeczna i rybitwa białoczelna, ohar oraz sieweczka rzeczna. W okresie letnim i jesiennym, nad jezioro przybywają ptaki wodno- błotne na czele z łęczakiem i kulikiem wielkim. Jezioro pełni też idealną "noclegownię" dla wesoło skrzeczących mew białogłowych, mew siwych i śmieszek.

Miejsce przyjazne sportowcom

Jezioro Domanickie wraz ze strzeżoną plażą i pomostem znajdującym się w miejscowości Borzygniew przyciągają sportowców, wędkarzy i całe rodziny zażywające w sezonie letnim kąpieli wodnych. Dzięki usytuowaniu Jeziora Domanickiego tuż przy Masywie Ślęży wytwarzają się dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych. Zalew przyciąga windsurferów, kitesurferów i żeglarzy. Blisko plaży w Borzygniewie znajduję się Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji, gdzie można wypożyczyć sprzęt i nauczyć się windsurfingu. W pobliżu plaży znajduje się pole namiotowe i miejsca campingowe.

Nad zalewem odbywa się wiele imprez sportowych miedzy innymi Mistrzostwa Polski w Triathlonie. Kolejną popularną imprezą sportową organizowaną nad zalewem jest Półmaraton Mietkowski. Trasa półmaratonu jest malownicza, biegnie wokół Jeziora Domanickiego, dzięki temu można jednocześnie podziwiać majestatyczny Masyw Ślęży i taflę jeziora.