W jaki sposób dbać o wzrok?

Problemy ze słabym wzrokiem mogą przyczynić się od pogorszenia się jakości życia. Trudności z poruszaniem się, czytaniem, widzeniem... Na pogorszenie się stanu zdrowia oczu wpływa zanieczyszczenie powietrza, długa praca przy komputerze, oglądanie telewizji, czytanie lub praca w ciemnych pomieszczeniach, a nawet siedzący tryb życia. Zatem warto jak najszybciej zadbać o to, aby wzrok był jak najlepszy, a widzenie nie sprawiało żadnych trudności. Już pierwsze oznaki problemów ze wzrokiem powinny skłaniać do zapisania się na wizytę u okulisty.

Prawidłowe widzenie jest niezwykle ważne. Poprawia znacznie komfort życia. Istnieje wiele porad, dzięki którym można poprawić swój wzrok oraz zadbać o to, aby się on nie pogarszał. Jedną z nich jest prawidłowa dieta, która bogata jest w składniki i minerały, które mają bezpośrednie działanie na narząd wzroku. Prawidłowa dieta osoby, która chce zadbać o swój wzrok, jest bogata w kwas omega-3 oraz luteinę. Bardzo ważna zatem jest suplementacja, która powinna być regularna, szczególnie w przypadku osób starszych. Na oczy dobrze służą również takie warzywa jak szpinak czy marchew. Dieta poprawiająca widzenie powinna być bogata w witaminę A, E i C. Nie można zapomnieć również o cynku, który znajduje się w mięsie czy roślinach strączkowych, a który poprawia kondycję prawidłowego widzenia.

Chcąc polepszyć wzrok, należy zadbać o odpoczynek oczu. W trakcie pracy siedzącej, przy komputerze czy długo godzinnym oglądaniu telewizji, warto zadbać o ćwiczenia, które odrywają wzrok od jednego punktu. Kiedy oczy mają możliwość odpoczynku i regeneracji są mniej narażone na choroby wzroku. Należy o tym pamiętać, szczególnie w młodym wieku, kiedy spędza się czas przed komputerem czy ekranem telefonu. Warto robić proste i przyjemne ćwiczenie, które pozytywnie wpłynie na wzrok. Po 20 minutach pracy z komputerem czy oglądania telewizji należy oddalić wzrok i spojrzeć na punkt oddalony o około 5 metrów.

Zdrowe oczy powinny unikać szkodliwych promieni słonecznych. Dlatego tak ważne jest, aby w okresie letnim (ale również zimowym, kiedy promienie słoneczne odbijają się od śniegu i są ostrzejsze) chronić swój wzrok i zakładać okulary z odpowiednim filtrem UV-A. Dzięki temu oczy nie będą przesuszone i nie będzie uczucia pieczenia oczu.

Te krótkie zasady wpłyną na ochronę wzroku. Nie należy jednak zapominać, że najważniejszą zasadą są regularne wizyty u specjalisty, który będzie kontrolował stan wzroku. Jedynie profesjonalne badanie wzroku możne określić zmiany oraz stwierdzić choroby oczu.