Petra - zwiedzanie miasta w skale

Gdzie leży Petra?

Petra znajduje się w południowo - zachodniej Jordanii i zwykle jest głównym celem turystów podróżujących do tego kraju - zarówno tych zwiedzających ją na własną rękę jak i zorganizowanych wycieczek. Jest unikatowym na skalę światową zabytkiem. Petra zaliczana jest do siedmiu cudów świata i wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O Petrze zostało już napisane wszystko co najlepsze, tysiące sławiących ją artykułów i można bez obaw stwierdzić, że chyba każdy, kto miał okazję zobaczyć ją na żywo był zachwycony. Tyczy się to zarówno doświadczonych podróżników jak i wakacyjnych turystów, fotografów, historyków, filmowców jak i artystycznych ignorantów.

To wykute w stromych wapiennych skałach miasto powstało około VI w. p.n.e. w dolinie Wadi Musa - tak samo nazywa się miejscowość, do której należy się kierować chcąc zwiedzić Petrę. To tu rdzenni mieszkańcy tego tzw. Różowego Miasta, Nabatejczycy, zaczęli tworzyć pierwsze obozowiska. Początkowo ludność chroniła się w prowizorycznych namiotach i jaskiniach, później z czasem zaczęto budować skalne miasto. To jego szczątki możemy podziwiać do dzisiaj.

Zwiedzanie Petry - co trzeba zobaczyć?

Na zwiedzanie warto poświęcić cały dzień. Dwie główne atrakcje, do których niezależnie od pory roku czy dnia zawsze ciągną tłumy turystów to Siq i Skarbiec. Pierwsza z nich to wąski, skalisty i ciągnący się około 1,5 km wąwóz, przez który niegdyś prowadziła droga do miasta. Do tych ciasnych korytarzy raz po raz wpadają promienie słońca, co w połączeniu z ogromem skał i ich piękną różowawą barwą daje niesamowity efekt. Na końcu korytarzy wyłania się znany z widokówek Skarbiec. To on jest właściwie najbardziej rozpoznawalną wizytówką starożytnej Petry. Istnieją różne hipotezy co do tego jaką pełnił funkcję - jedni twierdzą że był grobowcem, inni zaś że świątynią. Pewne jest natomiast, że jest on najlepiej zachowaną a przy tym najbardziej okazałą budowlą w Petrze.

Dalej spod Skarbca można przejść do Teatru - to wykuty w litej skale największy obiekt w mieście. Następnie warto dotrzeć do Ściany Królewskiej z wielkim zespołem grobowców. Znajduje się tu m.in. Grób Pałacowy, który niegdyś wznosił się na wysokość trzech poziomów i podobno przypominał wyglądem pałac rzymski. Miał podobno służyć za miejsce do odprawiania pogrzebów. Ciekawostką jest, że w grobowcach nie odnaleziono nigdy żadnych szczątków.

Kiedy najlepiej zwiedzać Petrę?

Mimo, że sezon trwa tu właściwie cały rok, najbardziej przyjazne do zwiedzania są miesiące wiosenne i jesienne. Unikamy wtedy letnich upałów a temperatura waha się około 20 stopni.