Jak uzyskać oszczędności?

Jak zacząć oszczędzać?

Nawet zarabiając niewielką ilość pieniędzy, ale racjonalnie obracając gotówką można zyskać spore oszczędności, które mogą być solidnym zabezpieczeniem na dalszą, niepewną przyszłość. Uzbieraną gotówkę można oczywiście nie tylko trzymać na czarną godzinę, ale także mieć na poważniejsze, większe wydatki, typu mieszkanie, samochód, opłacenie czesnego na studiach. Wystarczy wdrożyć comiesięczny plan oszczędzania, by po roku cieszyć się naprawdę pokaźną sumą pieniędzy na koncie. Na sam początek wystarczą dobre chęci, trochę dyscypliny i wiedzy, aby zastosować się do kilku złotych zasad oszczędzania.

Ogranicz niepotrzebne wydatki

Dzięki skrupulatnemu prowadzeniu domowego budżetu i zestawienia comiesięcznych wydatków bardzo szybko można zorientować się na jakie niepotrzebne rzeczy co miesiąc wydaje się pieniądze. Kawa na mieście, obiady jedzone w restauracjach, taksówki, kupowanie niepotrzebnych rzeczy, które szybko lądują na dnie szafy. Rzetelne spisanie wydatków pomoże dostrzec na co idą pieniądze i wyeliminować zbyteczne wydatki z budżetu domowego. Jeśli ktoś ma w zwyczaju pić codziennie kawę na mieście, to jeśli zaprzestanie tej praktyki, po miesiącu w jego portfelu zostanie co najmniej trzysta złotych. Jest to już całkiem pokaźna kwota, którą można odłożyć na swoje konto oszczędnościowe.

Stawiaj na jakość, a nie na ilość

Mimo, że wydaje się to nielogiczne, jeśli chodzi o rzeczy, lepiej zakupić rzecz droższą niż tańszą. Z reguły bowiem wynika, że rzeczy droższe, np. buty, torebki, ubrania są wykonane z lepszej jakości materiałów, niż ich tańsze odpowiedniki. Porządna, skórzana torebka jest jednorazowym wydatkiem rzędu kilkuset złotych, jednak będzie ona służyć przez kilka lat, nie zniszczy się tak szybko jak jej tańszy odpowiednik ze skaju, który już po pierwszych kilku miesiącach noszenia będzie wyglądał na mocno wysłużony i przeznaczony do wyrzucenia, a więc wygeneruje kolejny wydatek w postaci nowej torebki.

Oszczędzaj prąd, wodę, gaz

Oszczędzanie energii, wody, gazu także może przynieść pokaźną sumkę na koncie oszczędnościowym. Inwestycja w żarówki energooszczędne, racjonalne zużycie gazu i wody będzie nie tylko odpowiedzialnym zachowaniem ekonomicznym, ale także proekologicznym.

Znajdź dobre konto oszczędnościowe

W celu uzyskania atrakcyjnego oprocentowania oszczędności, warto zapoznać się aktualną ofertą banków. Wiele placówek oferuje niezwykle korzystne oprocentowanie środków, które można dowolnie wpłacać i wypłacać, nie tracąc przy tym zgromadzonych odsetek, powiększając swoje oszczędności.