Moda, muzyka i trendy lat 90 XX wieku

Lata 90 XX wieku to prawdziwy miszmasz stylu i trendów. Moda lawirowała na granicy kiczu, a często właśnie tę granicę przekraczała. Filmy powstałe w tych czasach dzisiaj uznawane są za klasyki. Jest to także okres królowania na całym świecie muzyki popularnej, a w Polsce swój rozkwit miała muzyka Disco Polo. Moda lat 90 charakteryzowała się krótkimi topami, odsłaniającymi brzuch, spodniami z wysokim stanem, krzykliwymi koturnami. Wpływ na kształtujące się w tych czasach trendy miała zdecydowanie popkultura. Zarówno każdy nastolatek, jak i dorosły chciał wyglądać jak swój idol filmowy czy muzyczny. Skąd czerpano inspiracje?

Lata 90 to kult popkultury, idoli muzycznych i gwiazd filmów i seriali.

Plakaty muzycznych idoli zdobiły pokój praktycznie każdej nastolatki. Wzdychano do przystojnych chłopaków z Backstreet Boys, którzy nosili dłuższe, na żelowane i zaczesane do tyłu włosy oraz kolczyki. Ich styl to przede wszystkim za duże bluzy. Każda dziewczyna, przeżywająca swoją młodość w latach 90 chciała wyglądać jak Britney Spears czy członkinie girlsbandu Spice Girls. Poprzez teledysk wspomnianej Britney do hitu Hit me baby one more time, świat oszalał na punkcie krótkich spódniczek, podkolanówek i podwiązanych ponad pępek białych koszul. Inspiracje skradzione z teledysków Spice Girls to krótkie kolorowe topy, spodnie bojówki, szalone fryzury i pełen koloru makijaż.

Muzyka lat 90 to nie tylko pop, to również czas mającego rzesze fanów po dziś dzień zespołu Nirvana. Kurt Cobain, wokalista Nirvany uznawany jest za symbol od gatunku muzycznego oraz stylu w modzie o nazwie grunge. Styl ten w modzie charakteryzuje się kraciastymi koszulami, obdartymi spodniami, masywnymi butami i wyciągniętymi swetrami. Włosy, często niemyte przez wiele dni były i mocny makijaż były dopełnieniem stylizacji. W świecie seriali królowali kultowi Przyjaciele oraz Beverly Hills 90210. Fryzjerzy przeżywali istne oblężenie, gdyż każda z Pań chciała mieć takie uczesanie jak Rachel (Jennifer Aniston) z Przyjaciół. Panowie natomiast tłumnie inspirowali się Dylanem (Luke Perry), bohaterem Beverly Hills.

Z jednej strony kicz i pełna gama kolorów a z drugiej brudny i mroczny grunge — lata 90 to prawdziwa noc inspiracji.

Inspiracje czerpane w latach 90 przenikają do mody aż po dzisiaj. Topowi projektanci chętnie sięgają po dorobek lat 90 pełnych kontrastów i skrajności. Wbrew pozorom nie jest to kiczowa moda wyglądająca tanio i zbyt krzykliwie jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jest to bogactwo kolorów, stylów i wolności.