Dlaczego sen jest tak ważny i jak ułatwić zasypianie?

Sen zajmuje około 1/3 naszego życia. Mówiąc w przybliżeniu, sen można podzielić na 3 fazy, czyli lekki, głęboki sen i fazy REM. U dorosłych nowy cykl snu rozpoczyna się w przybliżeniu co 90 minut, w trakcie którego następuje każda z wyżej wymienionych faz. W większości przypadków, gdy śpimy, śpimy lekko, co pozwala nam przejść do fazy snu odtwórczego. Na początku nocy cykle charakteryzują się wysokim udziałem głębokiego snu i niewielką liczbą faz REM. Jednak fazy REM zwiększają się w trakcie snu. Warto wiedzieć, że regeneracja organizmu jest możliwa tylko wtedy, gdy śpimy wystarczająco długo.

Kiedy redukujemy sen, części lekkiego snu zostają utracone. Dlatego też już po 5-6 godzinach od wstania z łóżka możemy w pełni wyczerpać swój potencjał wydajności. Jednak odpowiedni sen trwa od 7 do 8 godzin i charakteryzuje się długimi, głębokimi fazami snu na początku nocy. Głęboka faza snu pozwala nam odzyskać siły. Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Wzmacnia nasz układ odpornościowy. Spanie jest również ważne dla poprawy naszego mózgu, przetwarzania informacji i uczenia się.

Ponad 30 procent ludzi mieszkających w zachodnich krajach uprzemysłowionych ma zaburzenia snu lub problemy z optymalnym snem. Warto zatem wiedzieć, co zrobić, aby zapewnić sobie odpowiednią regenerację organizmu. Regularny rytm dnia w stosunku do aktywności i posiłków oferuje dobre przygotowanie do snu. Od popołudnia nie należy spożywać napojów zawierających kofeinę. To samo dotyczy ciężkiego jedzenia wieczorem, które musi być trawione przez długi czas. Lepiej jest zjeść coś lekkiego przed spaniem. Ćwiczenie fizyczne sprawia, że jesteśmy zmęczeni, co również może ułatwiać zdrowy sen. Jednak należy również uważać, abyśmy byli tylko umiarkowanie zmęczeni wieczorem. Sport może mieć również efekt aktywizujący. Ćwiczenie umysłowe może również wyczerpać nas w pozytywnym sensie i zapewnić zrównoważony sen.

Krótka drzemka do 30 minut jest zdrowa w ciągu dnia. Ale również tutaj trzeba uważać. Jeśli i tak cierpimy z powodu problemów ze snem, powinniśmy się raczej obejść bez niej, chyba że problemy ze snem występują tylko w nocy. Nie zaleca się stosowania środków zmniejszających apetyt, ponieważ pobudzają one układ nerwowy, a to z kolei zakłóca sen w nocy. Pół godziny przed pójściem spać powinniśmy odpocząć (poprzez spokojne rozmowy, relaksującą muzykę, chodzenie). Kiedy zasypiamy, pomyśl o czymś pięknym, negatywne myśli powinny być wygnane z głowy, jeśli to możliwe. Stwórzmy sobie komfortowe warunki temperaturowe i oświetleniowe.