Krótka historia Hollywood

Gdzie znajduje się najpotężniejsza filmowa stolica na świecie? Oczywiście w Los Angeles w Kalifornii. Może nie kręci się tam najwięcej filmów (ten rekord należy do Bollywood z Indii), ale można śmiało stwierdzić, że filmy z USA są najbardziej rozpoznawalne na całym świecie. Jak doszło do powstania amerykańskiego przemysłu filmowego? Oto krótka historia Hollywood.

Zanim powstało Hollywood amerykański przemysł filmowy miał swoją siedzibę na wschodnim wybrzeżu w Nowym Jorku. Amerykański rynek zawsze przodował w liczbie kin. Łącznie było ich więcej niż we wszystkich krajach Europy. Filmy przynosiły wielki zyski przez co zainteresowali się nimi oszuści, którzy je podkradali i wyświetlali, zupełnie nie przejmując się prawami autorskimi. Aby uporządkować przemysł filmowy największe wytwórnie jak Biograph, Edison Manufacturing Company i Vitagraph założyły w 1908 roku monopolistyczny trust Motion Picture Patent Company. Niezależni filmowcy powoli przenosili się wówczas na Zachód. Trust nakładał obowiązek płacenia opłat licencyjnych na użytkowników aparatów projekcyjnych, zdjęciowych czy taśmy filmowej. W Kalifornii, gdzie ich władza nie sięgała tak daleko narodziło się nowe centrum filmowe. Kalifornia posiadała idealne warunki do kręcenia produkcji filmowych. Było tu dużo słońca, ciepły klimat, bliskość gór i morza. Wszystko to ułatwiło w znacznym stopniu realizację różnych filmów. Nazwa „Hollywood” wymyślona została w latach osiemdziesiątych XIX wieku przez Horace Wilcom, żonę pierwszego w tej okolicy agenta handlu nieruchomościami.

W 1903 roku miejscowość Hollywood otrzymała prawa miejskie, ale kilka lat później jej mieszkańcy zdecydowali się przyłączyć do Los Angeles. Producenci filmowi wybrali dobry czas na przeprowadzkę do Kalifornii. W 1914 roku wybuchła w Europie I wojna światowa i nie można było tam kręcić filmów. W taki sposób amerykańcy filmowcy stracili najważniejszego konkurenta. Rozwój Hollywood przebiegał w bardzo szybkim tempie. Budowano coraz większe studia, a w latach dwudziestych XX wieku istniało już wiele wytwórni jak: Paramount Pictures, Warner Bros, 20th Century Fox i Metro – Goldwyn Meyer. Hollywood przetrwał również wielki kryzys gospodarki amerykańskiej na początku lat trzydziestych i II wojnę światową, gdyż oferował beztroską i tanią rozrywkę. Filmowcy amerykańscy spopularyzowali w tamtym czasie głównie komedie, westerny i horrory. W Hollywood raczej unikano poruszania w filmach trudnych spraw politycznych czy społecznych. Powstały też adaptacje słynnych książek jak „Frankenstein” i „Dracula”. Jednym z najpopularniejszych horrorów był wtedy „King Kong”.

Po II wojnie światowej nastąpił gwałtowny rozwój telewizji. Telewizja stała się powszechną rozrywką, dostępną w USA dla około 40 procent obywateli. W Hollywood filmowcy zaczęli się martwić, bo kina pustoszały. W 1950 roku wpływy z wyświetlania filmów spadły o 17-18 procent. Hollywood utraciło dominującą pozycję, ale rozwój niezależnych producentów i potrzeba większej liczby studiów telewizyjnych doprowadziły do korzystania z jego wyposażenia. Na początku lat pięćdziesiątych, kiedy pojawiły się nowości techniczne, Hollywood postanowiło zająć się kręceniem wielkich epopei filmowych. Powstały kosztowne i bardzo widowiskowe filmy jak: „Dziesięcioro przykazań” i „Kleopatra”. Lata pięćdziesiąte to także czas zimnej wojny pomiędzy USA, a ZSRR. Osoby związane z hollywoodzkim przemysłem wzywano do stawienia się przed Komisją Izby Reprezentantów do Badania Działalności Antyamerykańskiej w Waszyngtonie w celu złożenia zeznań. Komisja ta szukała szpiegów i zwolenników komunistów. Wielu filmowców straciło pracę, a część wyemigrowała. Za największą hańbę uważa się wygnanie Charliego Chaplina, którego oskarżono o wtrącanie się w wewnętrzne sprawy USA.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych do kin przychodzili najczęściej młodzi ludzie. Powstało wiele wysokobudżetowych produkcji fantastyczno-naukowych i przygodowych. Do najbardziej dochodowych filmów tamtego okresu należą „Gwiezdne Wojny” Georga Lucasa”, „Szczęki” i „Poszukiwacze zaginionej Arki” Stevena Spielberga. Reżyserzy ci specjalizowali się w efektach specjalnych.

Kino amerykańskie wywarło chyba największy wpływ na kino światowe. Dzisiaj wyraz „Hollywood” kojarzy się najczęściej z kinem komercyjnym i z nazwiskami gwiazd. W pewnych gatunkach filmowych jak: western, science fiction czy komedia, Hollywood nigdy nie zostało pobite przez konkurencję z Europy.