Atrakcyjne wizualnie pieczątki

Posiadanie pieczątki firmowej nie jest już wymagane przez prawo, a jednak firmowa pieczątka jest koniecznością ze względów czysto praktycznych. Pieczątki zastępują przecież uciążliwe, długotrwałe podpisywanie dokumentów firmowych. Pieczątka jest przy tym rodzajem wizytówki naszej firmy. Warto więc zadbać, aby nasze pieczątki były atrakcyjne wizualnie, a także trwałe i wygodne w użytkowaniu.

Klasyczna elegancja we wzorach pieczątek

Jeśli logo lub inne elementy wizerunku naszej firmy wiążą się z jakimś kolorem, warto, aby właśnie w tej barwie utrzymany był także tusz pieczątki. W innych przypadkach lepiej, by tusz utrzymany był w klasycznej czerni. Klasyczna czerń kojarzy się ze stabilnością i profesjonalizmem, w przypadku większości firm sprawdzi się więc lepiej, niż tusze kolorowe.

Zdecydowanie największe znaczenie ma jednak liternictwo pieczątki. Należy unikać wyrafinowanych, udziwnionych krojów pisma, wybierając klasyczne i wyraźne liternictwo. Niektóre kroje pisma są zwyczajnie mało czytelne, a także sprawiają rażąco nieprofesjonalne wrażenie. Jaskrawym przykładem może być wyśmiewana w wielu memach internetowych czcionka comic sans, która w dokumentach oficjalnych wygląda śmiesznie.

Dotychczasowe uwagi wskazywały raczej, że w wyborze formy pieczątki powinniśmy postawić raczej na klasyczną elegancję, niż niezwykłość. Na czym więc polega kreatywność w formie pieczątek? Chodzi nam przecież także o to, by pieczątka firmowa zapadała w pamięć naszych klientów, by wyraźnie kojarzyła się z naszą firmą, by stanowiła element marketingu i reklamy. Umożliwia to tylko dobry wybór detali tekstu, a więc związana z jakością pieczątki wyrazistość odbicia, eleganckie liternictwo, przemyślane rozplanowanie elementów tekstu, ciekawy slogan reklamowy umieszczony na pieczątce oraz obecność na niej firmowego logo.

Nowe rodzaje pieczątek

Atrakcyjność wizualna pieczątki i jakość stemplowania wiąże się także z techniką, w której została wykonana. Coraz rzadziej spotyka się już drewniane stemple, pozostawiające często niewyraźne, rozmazane odbicia. Koniecznością jest więc wybór klasycznej pieczątki polimerowej lub pieczątki typu pre-ink, względnie pieczątki laserowej.

Pieczątki typu pre-ink, znane też jako pieczątki flashowe, są niedrogie, ale precyzyjne: gwarantują wysoką jakość odbicia. Ich wadą jest jednak brak możliwości wymiany płytki. Pieczątki polimerowe są tańsze i bardziej uniwersalne: łatwiej wytłaczać w nich bardziej skomplikowane i fantazyjne wzory. Wybieramy więc je zwłaszcza wtedy, gdy logo naszej firmy jest skomplikowane geometrycznie. Największą precyzją cechują się pieczątki laserowe, na których umieszczać można nawet bardzo skomplikowane elementy graficzne: są one jednak dość kosztowne.