Dwa proste sposoby na uzdrowienie domowych finansów przed świętami

Wraz z pierwszymi chłodniejszymi podmuchami wiatru uświadamiamy sobie nie tylko to, że nieubłaganie zbliża się zima. Niemal natychmiast zaczynamy też myśleć o zbliżających się świętach i o tym, jak duży będzie ich wpływ na domowe finanse. Nikt nie lubi wydawać pieniędzy, których nie ma, warto więc z pewnym wyprzedzeniem zastanowić się nad skutecznymi sposobami na oszczędzanie.

Regularne oszczędzanie

Osoby, które słyszą o tym, że najlepszym sposobem na pomnożenie majątku jest regularne oszczędzanie, zwykle nie wiedzą, czy powinny się obrazić, czy z lekceważeniem wzruszyć ramionami. Każdy chciałby przecież miesięcznie odkładać stałą kwotę, nie można jednak oszczędzać, jeśli z ledwością starcza nam pieniędzy do kolejnej wypłaty. Osoby zawodowo zajmujące się doradztwem z zakresu finansów domowych uważają jednak, że to nie metoda jest zła, ale podejście do niej. Jeśli liczymy na to, że na naszym koncie pozostaną jakieś pieniądze i to właśnie je przelejemy na konto tuż przed wypłatą, rzeczywiście nie mamy większych szans na osiągnięcie takiego celu i to bez względu na to, ile byśmy nie zarabiani. Przelew należy więc wykonać nie przed, ale po wypłacie i to bez względu na to, jak ambitne plany finansowe ma się w kolejnym miesiącu. Jeśli pieniądze nie będą figurowały na naszym koncie osobistym, łatwiej będzie nam też oprzeć się pokusie korzystania z nich, a sięgnięcie po nie z konta oszczędnościowego, choć możliwe, będzie budziło określone wątpliwości i wiele osób może z tego zrezygnować.

Mądre oszczędzanie na jedzeniu

Ilekroć w kontekście oszczędności wspomina się o wydatkach przeznaczanych na jedzenie, można usłyszeć głosy uzasadnionego sprzeciwu. Tanie jedzenie jest przecież zwykle mniej wartościowe i bardziej tuczące. Jeśli zaś oszczędności odbiją się na zdrowiu domowników, będą jedynie pozorne. Nie sposób nie zgodzić się z prawdziwością tej tezy, nie oznacza to jednak, że w oszczędzaniu na jedzeniu chodzi o kupowanie tanich zamienników. Przeciwnie, oszczędzanie to przede wszystkim odwrócenie się od jedzenia na mieście na korzyść stołowania się w domu, a także stawianie na żywność przygotowywaną samodzielnie o dłuższym terminie ważności, w tym choćby na przetwory. O sporym zastrzyku gotówki można mówić także wtedy, gdy ograniczy się kupowanie słodyczy i napojów gazowanych. Nasz organizm z pewnością się bez nich obejdzie, a my możemy się zdziwić, jak wiele do tej pory wydawaliśmy na nie pieniędzy. Znakomitym sposobem na oszczędzanie na jedzeniu jest też kupowanie z listą sprawiające, że ograniczamy liczbę produktów wybieranych, aby skorzystać z pozornych promocji.